A A+ A++

Zanieczyszczony pył wisiał nad naszym regionem w minionym tygodniu. Wystraszeni mieszkańcy patrzyli z lękiem na mętne niebo. I chociaż jedyna stacja badawcza w Chełmie pokazywała wielokrotne przekroczenie norm pyłów PM10, to tylko nieliczni mieszkańcy dostali esemesowe alerty z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ludzie skarżą się, że po godz. 15.00 wydziały kryzysowe nie pracują i nie można ustalić, co się dzieje.

– Coś się dzieje z powietrzem! – alarmowali mieszkańcy Chełma w ubiegły wtorek. – Do południa niebo było przejrzyste a potem spowiła je brudna mgła. Dosłownie czuć było, że coś jest nie tak. Powietrze stało się ciężkie i duszące.

24 sierpnia poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 wynosił 429 proc. dopuszczalnej normy

Nieliczni mieszkańcy Chełma dostali wiadomości SMS z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzegały przed złą jakością powietrza i namawiały do rezygnacji z aktywności na zewnątrz. Alert informował o przekroczonej normie pyłu zawieszonego PM10. Kto dostał wiadomość, przestraszył się, że w powietrzu unosi się jakaś trucizna. Do naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od Czytelników z pytaniem, co się dzieje.

– To jakaś awaria w cementowni czy ciepłowni? Jest już po 15.00 i niie można nigdzie się dodzwonić i dowiedzieć, o co chodzi, co to za pył i skąd się wziął nad miastem! – mówili zdenerwowani.

Ludzie przekazywali między sobą informacje z aplikacji Smog Polska. Za jej pośrednictwem można na bieżąco monitorować jakość powietrza. A najbliższa i jedyna w okolicy stacja pomiarowa mieści się przy ul. Połanieckiej w Chełmie. Dopuszczalna norma pyłu zawieszonego PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Tymczasem w środę poziom zanieczyszczenia pyłami PM10 przekraczał dopuszczalną normę o 429 proc.!

Telefony wydziałów kryzysowych wojewody lubelskiego i inspektoratu ochrony środowiska rzeczywiście milczały. Jedynie na stronie internetowej Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska pojawił się komunikat w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza, z którego wynikało, że na stacjach monitoringu w Polsce wschodniej odnotowywane są podwyższone stężenia pyłu zawieszonego PM10.

– Przyczyną (…) są napływy mas powietrza znad Europy Wschodniej, które dotarły nad wschodnią część Polski. Najprawdopodobniej pochodzą z unosu pyłu z obszarów suchych oraz pożarów, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Europy. Aktywność pożarów obserwowana jest na zdjęciach satelitarnych. Lokalnie mogą wystąpić przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 powyżej 100 µg/m3) – czytamy w komunikacie.

Powietrze oczyściło się dopiero po dwóch dniach. Chmurę powiało na zachód kraju.

– Pomiary pyłów PM10 w automatycznych stacjach są aktualizowane co godzinę – mówi Andrzej Wereszczyński, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Chełmie. – Pożary, działania wojenne na Ukrainie i związane z nimi wybuchy mają wpływ na jakość powietrza. Dochodzą do tego czynniki meteorologiczne – wysoka temperatura i słabe wiatry. Generalnie jeśli chodzi o PM10 to nie ma częstych przekroczeń norm. Notowaliśmy takie ostatnio zaraz po wybuchu wojny, kiedy dochodziło do wybuchów blisko naszej granicy. A wcześniej gdy np. płonęły torfowiska w Sawinie.

Kierownik mówi, że nie da się zapobiec takim zagrożeniom: – Jeśli ogniska są poza granicami naszego kraju, to jaki możemy mieć wpływ? Zazwyczaj są to jednak zagrożenia krótkotrwałe – jedno-, dwudniowe. Trzeba wtedy unikać przebywania na zewnątrz. Zwłaszcza dotyczy to osób starszych i dzieci.

Co to jest pył zawieszony PM10? To mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. (bf)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW sobotę zabawa z didżejem, a w niedzielę dmuchańce
Następny artykułUtrudnienia na ul. Kilińskiego. Samochód utknął w wyrwie w jezdni (zdęcia)