Nowe przedmioty w szkole. Dotyczą historii i cyberbezpieczeństwa
O nowych przedmiotach, które w roku szkolnym 2022/23 zaczną być wykładane w szkołach, było głośno w ciągu ostatnich miesięcy. Szczególną sławę, z racji kontrowersyjnego podręcznika, zyskał pierwszy z nich.
Historia i teraźniejszość
Przedmiot Historia i Teraźniejszość zastąpi na podstawowym poziomie dotychczasową Wiedzę o Społeczeństwie. Postawa programowa obejmuje historię Polski i świata po 1945 roku.
Nowego przedmiotu będą się uczyć uczniowie klas I liceów i techników. Starsze roczniki klas licealnych nie zostaną nim objęte.
Przysposobienie obronne wraca do szkół?
W szkołach pojawi się też nowa odsłona przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa. Uczniowie klas VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych będą się go uczyć, poznając elementy cyberbezpieczeństwa, oraz obchodzenia się z bronią. Przedmiot zawiera więc treści, które rodzice i dziadkowie obecnych uczniów mogą pamiętać z przedmiotu Przysposobienie Obronne.
Zmiany w egzaminach 2023. Nowa matura, egzamin ósmoklasisty w maju
Dużo zmian czeka uczniów, którzy w rozpoczętym właśnie roku będą kończyć podstawówki i licea. Chodzi o egzaminy. Będą prowadzone według nowych wymagań egzaminacyjnych, które stanowią katalog zawężonych wymagań określonych w podstawie programowej.
Egzamin ósmoklasisty 2022/23
Przede wszystkim egzamin dla ósmoklasistów będzie odbywał się nie w kwietniu tylko w maju.
Będzie się składał z trzech części:
- egzaminu z języka polskiego,
- egzaminu z matematyki,
- egzaminu z języka obcego.
Zrezygnowano natomiast z wprowadzania czwartego egzaminu z przedmiotu do wyboru.
Nowa matura 2023
Nowa matura nie obejmie absolwentów techników. Uczniowie tego typu szkół przystąpią do matur według nowej formuły dopiero w 2024 roku.
Większość uczniów szkół ponadpodstawowych już w 2023 będzie miała do czynienia z nową maturą:
- maturzyści będą zdawać 3 obowiązkowe egzaminy pisemne (polski, matematyka, język obcy), a także egzamin pisemny z przedmiotu do wyboru oraz 2 obowiązkowe egzaminy ustne (polski i język obcy). Chętni będą mogli wybrać kilka przedmiotów dodatkowych, a uczniowie ze szkół dla mniejszości narodowych przystąpią jeszcze do 2 egzaminów z języka ojczystego, pisemnego i ustnego,
- aby zdać maturę, trzeba będzie uzyskać minimum 30 proc. punktów. Próg zaliczeniowy — jak dotąd — nie będzie obowiązywał w przypadku przedmiotu do wyboru,
- na egzaminach z języka polskiego będzie obowiązywać dłuższa lista lektur. Wypracowanie na egzaminie pisemnym ma być dłuższe, a na ustnym uczniowie będą losować dwa pytania, a nie – jak dotychczas — jedno.
- czas egzaminów, zarówno pisemnych, jak i ustnych, będzie wydłużony,
- zadania na egzamin ustny będą jawne. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ma ogłaszać listę pytań 1 września w roku poprzedzającym maturę. Lista zagadnień na maturę 2023 jest już znana.
Rok szkolny 2022/23 – pozostałe zmiany we wszystkich typach szkół
Nowy rok szkolny przyniesie uczniom i nauczycielom także inne zmiany
Pedagog specjalny
W tym roku w szkołach pojawiło się nowe stanowisko — pedagog specjalny. Będzie wspierał nauczycieli, a także realizował zajęcia specjalistyczne z uczniami czy udzielał porad i konsultacji rodzicom.
Zasady zawieszenia lekcji
Zostają też wprowadzone nowe zasady zawieszania lekcji na czas określony, w przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa. Chodzi o temperaturę otoczenia lub pomieszczeń zagrażającą zdrowiu, sytuację epidemiologiczną czy innego, nadzwyczajnego zdarzenia.
W przypadku zawieszenia lekcji trwającego powyżej 2 dni dyrektor ma obowiązek zorganizować naukę zdalną.
Godzina konsultacji z nauczycielem
Do szkół powracają w tym roku tzw. godziny karciane. To dodatkowa godzina dostępności nauczyciela w szkole w ciągu tygodnia. Zgodnie z założeniem ministra oświaty Przemysława Czarnka, nauczyciel dodatkową godzinę ma wykorzystać na konsultacje z uczniami i rodzicami.
Obiady szkolne
Od bieżącego roku szkolnego dyrektorzy wszystkich szkół mają obowiązek zapewnić uczniom posiłki oraz warunki do ich spożycia na terenie szkoły. Posiłki będą odpłatne, a cenę za obiad będą ustalać dyrektorzy w porozumieniu z organem prowadzącym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS