A A+ A++

Dlatego wicedyrektorka biblioteki Justyna Daniel-Korzyniewska z radością zapowiada wznowienie tych zajęć.

Od września z powrotem ruszają lekcje języka polskiego dla dorosłych, dla dzieci; ruszają “Ukraińskie czwartki”, czyli zajęcia plastyczne dla dzieci; mamy też taki klub Gadu Gadu w Kamienicy Kultury… Tak, że to wszystko wraca. Mamy nadzieję, że [Ukraińcy] będą z tego korzystać, ale mamy też nadzieję, że jak najszybciej sytuacja w ich kraju się na tyle uspokoi, że będą mogli wrócić do siebie i tam kontynuować to, co tutaj robią

– mówi Justyna Daniel-Korzyniewska.

Dodajmy, że wspomniany przez wicedyrektor Daniel-Korzyniewską klub Gadu Gadu powstał w bibliotece jarocińskiej spontanicznie, w maju tego roku, właśnie z myślą o uchodźcach z Ukrainy. Ma formę luźnych rozmów przy kawie, różnych zajęć i wycieczek. Klub działa w ramach projektu BIBLIOTEKA DLA WSZYSTKICH. RÓŻNI. RÓWNI. WAŻNI, w większości finansowanego przez darczyńcę duńskiego Danmarks Indsamling.

Tylko do końca września będzie działał w Lesznie magazyn z darami dla uchodźców z Ukrainy. Został uruchomiony wraz z przybyciem do tego miasta pierwszych Ukraińców, którzy uciekali przed wojną.

Magazyn kończy działalność, bo trafia do niego coraz mniej darów. Ale to nie jest jedyny powód wygaszania działalności – mówi prezes Fundacji Leszno dla Ukrainy Agnieszka Ptaszyńska.

Kończą nam się rzeczy, które możemy przekazywać dalej, dlatego i z tego powodu i tego, że wolontariuszy jest coraz mniej, postanowiliśmy powoli wygaszać magazyn. Nie zostawiamy uchodźców z niczym, ponieważ pamiętamy o świetnie działającym stowarzyszeniu Echo, które jest dostępne dla uchodźców i dla mieszkańców Leszna. Uchodźcy pytają teraz przede wszystkim o pościele i ręczniki, bo to są rzeczy, które fajnie by było, by były nowe albo przynajmniej w dobrym stanie. Buty też są potrzebne, bo często przyjeżdżają z jedną parą, a teraz pora roku się zmienia. Przyda się także nowa bielizna

– dodaje Agnieszka Ptaszyńska. W Lesznie schronienie znalazło prawie 4 tysiące uchodźców z Ukrainy. Na razie nie wiadomo, ilu z nich wróciło do swojej ojczyzny.

Wyjątkowa wystawa stanęła w Poznaniu. Na Wzgórzu Przemysła obok Muzeum Sztuk Użytkowych można oglądać plenerową ekspozycję “Ukraina. Wojna w Europie”. Plansze przedstawiają najważniejsze fakty o wojnie, która trwa od lutego po ataku Rosji na Ukrainę. Wystawa pokazuje genezę wojny i bohaterstwo narodu ukraińskiego.

Wystawa została stworzona przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej na zlecenie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMen of War II – najnowszy zwiastun i nowa data premiery gry
Następny artykułSzymczak: Trzeba twardo stąpać po ziemi