A A+ A++

17. edycja Nagrody Literackiej Gdynia przechodzi do historii. W Muzeum Emigracji odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono Kostki Literackie w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski. Otrzymali je: Agnieszka Gajewska, Justyna Kulikowska, Krzysztof Bartnicki i Maciej Świerkocki.

Warto wspomnieć, że do konkursu o Nagrodę Literacką Gdynia zgłoszono w tym roku aż 586 książek. To rekord w 17-letniej historii tego wyróżnienia. Kapituła stanęła przed ogromnym wyzwaniem wskazania tych najlepszych, najciekawszych pozycji.
26 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji, poznaliśmy czworo laureatów. To:

  • Agnieszka Gajewska, „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia” – kategoria esej,
  • Justyna Kulikowska, „gift. z Podlasia” – kategoria poezja,
  • Krzysztof Bartnicki, „Myśliwice, Myśliwice” – kategoria proza,
  • Maciej Świerkocki, „Ulisses”, James Joyce – kategoria przekład na język polski.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych oraz symboliczne Kostki Literackie. Statuetki wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– Za nami gala Nagrody Literackiej Gdynia. Znamy już laureatów, ale myślę to, co najważniejsze – już po raz kolejny wielkie święto polskiej literatury. Poznaliśmy tych najlepszych, zdaniem kapituły, ale to co najważniejsze, to te dyskusje, debaty. Wielka aktywność gdynian w tych spotkaniach, co jest bardzo optymistycznym sygnałem, o tym, że chętnie sięgamy po dobrą książkę. A też sama nagroda staje się swego rodzaju drogowskazem, po jaką książkę warto sięgać – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Organizatorem festiwalu Miasto Słowa i Nagrody Literackiej Gdynia jest miasto Gdynia. Partnerami wydarzeń były Biblioteka Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Gdyńskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Tygodnik Powszechny, Dwutygodnik i Księgarnia Vademecum.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBochnia. Dużo o wojnie na Ukrainie w rocznicę wybuchu II wojny światowej – ZDJĘCIA
Następny artykułKinem w dzielnicach żegnamy lato