A A+ A++

Przez siedem dni we wrześniu 1939 r. broniła się przed naporem wojsk niemieckich polska placówka wojskowa Westerplatte nad Zatoką Gdańską, której załoga liczyła około 180 żołnierzy.

Jednym z nich był Franciszek Wolas, który jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu, pośmiertnie został odznaczony m.in. Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy.

Franciszek Wolas urodził się 24 sierpnia 1916 r. w Gierałtowicach koło Wadowic. Przed rozpoczęciem służby wojskowej, do której zgłosił się na ochotnika, pracował w gospodarstwie u rodziców.

W latach 1938-1939 był żołnierzem 5. Pułku Piechoty Legionów   w Wilnie. Na placówkę Westerplatte skierowano go 20 września 1938 r. Podczas jej obrony jako kapral walczył od 1 do 7 września 1939 r. w wartowni nr 2.

Po kapitulacji Westerplatte przebywał w obozie jeńców wojennych do sierpnia 1940 r., skąd wywieziono go na roboty przymusowe do Iławy.

Jesienią 1943 r. skierowany został do Rastenburga, dzisiejszego Kętrzyna, gdzie jako robotnik niemieckiej firmy budowlanej „Modryger” zatrudniony był przy budowie betonowych umocnień wokół kwatery Adolfa Hitlera.

Już po zamachu na Hitlera, który miał miejsce w jego kętrzyńskiej kwaterze 20 lipca 1944 r., wraz z innymi robotnikami przewieziony został na zachód do miejscowości Neckerzimmer. Tam w  kwietniu 1945 r. wyzwolili go żołnierze amerykańscy.

Jesienią  1945 r. wrócił do Polski i w rok później podjął pracę ślusarza w Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu. Na emeryturę odszedł w 1976 r. Zmarł w Oświęcimiu 12 lipca 1989 r.

Adam Cyra

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFestiwal Sportowy im. Kazimierza Bubuli 2022 – będzie się działo! 3-4 września Wiśniowa
Następny artykułDyrektorska “zmiana warty” i awans nauczycieli