Przed pomnikiem poświęconym Bohaterom walk o Piotrków we wrześniu 1939 roku kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców ziemi piotrkowskiej złożył wicestarosta Dariusz Magacz. W ten symboliczny sposób władze Powiatu Piotrkowskiego uczciły 83 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.
1 września 1939, czyli datę agresji III Rzeszy na Polskę Europejczycy uznają za dzień rozpoczęcia II Wojny Światowej.
Ten najbardziej krwawy konflikt zbrojony toczył się na Starym Kontynencie aż do 8 maja 1945 roku i pochłonął łącznie od 50 do nawet 78 mln ofiar – żołnierzy walczących na frontach rozsianych po całym globie, ale przede wszystkim cywilów, których niemiecki nazistowski reżim masowo mordował z pobudek rasowych oraz chęci zdobycia „przestrzeni życiowej”.
Polacy jako pierwsi przeciwstawili się zbrojnie totalitarnej polityce ówczesnych Niemiec pod wodzą NSDAP oraz jej lidera Adolfa Hitlera, walcząc z nim do maja 1945 roku w kraju, ale także niemal we wszystkich kampaniach II WŚ, wspierając Aliantów na wszystkich frontach.
Już w pierwszych dniach września nasz region był miejscem, gdzie niemieckie wojsko popełniało zbrodnie na bezbronnej ludności cywilnej, chcąc ją zastraszyć. W bombardowaniach Luftwaffe znacząco ucierpiał Sulejów, a zniszczeniu uległy także piotrkowskie kamienice, które znajdowały się w miejscu, gdzie obecnie istnieje Park im. Jana Pawła II, popularnie zwany na pamiątkę wydarzeń z 1939 roku „Krzywdą”.
Podczas kampanii wrześniowej nasz region był broniony przez bohaterskich żołnierzy Armii „Prusy”, których pamięci poświęcony jest znajdujący się przy trasie pomiędzy Piotrkowem oraz Rozprzą monument, przed którym w 83. rocznicę rozpoczęcia trwającego 6 lat konfliktu zbrojnego kwiaty złożył Wicestarosta Piotrkowski.
Dariusz Magacz złożył także drugi wieniec – tym razem wspólnie z wiceprezydentem Piotrkowa Trybunalskiego Andrzejem Kacperkiem przed znajdującym się w centrum miasta Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, poświęconego wszystkim poległym w obronie ojczyzny rodakom.
reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS