Las jest atrakcyjną przestrzenią dla turystyki pieszej. Piesze wycieczki nie wymagają specjalnego przygotowania, a jedynie chęci spędzenia czasu w otoczeniu leśnej przyrody. Powodów wyboru takiej formy odpoczynku jest wiele: chęć zażycia świeżego powietrza, obcowania z leśnym środowiskiem czy ucieczka od miejskiego zgiełku. Istotną rolę dla pieszej turystyki odgrywa infrastruktura, np. tablice informacyjne, miejsca do odpoczynku, parkingi leśne. Dzięki nim turysta ma łatwiejszy i bardziej komfortowy dostęp do miejsc, które chce zwiedzić. Z parkingu może udać się bezpośrednio do interesującego go szlaku pieszego.
Szlaki piesze są ogólnodostępne, oznakowane oraz udostępniane bezpłatnie. Przygotowując się do wypoczynku w lesie, możesz skorzystać z przewodników i map, które bez problemu otrzymasz w każdym Nadleśnictwie. Szlaki piesze są specjalnie projektowane i przeznaczone zarówno do turystyki długo i krótkodystansowej. Nierzadko są też przystosowane dla rowerzystów lub miłośników jazdy konnej. Oczywiście spacerując po lesie nie musimy trzymać się ściśle wyznaczonych szlaków. Las można przejść wzdłuż i wszerz, według własnych upodobań.
Aby zachęcić ludzi do spędzania wolnego czasu w lesie oraz obiektach leśnych, Leśnicy tworzą specjalnie wydzielone miejsca, w których, po wcześniejszym umówieniu się, można zorganizować ognisko. Dzięki temu fani biesiadowania przy kiełbaskach z grilla mogą to robić w bezpieczny dla środowiska sposób. Jest to jedna z wielu metod zapobiegania pożarom lasu. W tym roku mija już 30 lat od wielkiego pożaru w rejonie Kuźni Raciborskiej, który pochłonął ogromne połacie lasu. Jest to dobry przykład obrazujący działania Leśników, mające na celu odbudowę lasu na terenach zniszczonych przez pożar. Teraz w tym miejscu ludzie mogą cieszyć się z powrotem leśną infrastrukturą, korzystać ze ścieżek rowerowych, brać udział w specjalnie organizowanych maratonach. A w niedalekiej przyszłości Lasy Państwowe planują przekształcić Rezerwat Łężczok, znajdujący się w tej okolicy, w Park Narodowy.
Wśród tak bogatej formy udostępniania, możliwości wypoczynku jest wiele. Do tego ten wypoczynek ułatwia nam drobna infrastruktura leśna. Z tablic informacyjnych i oznaczeń dowiemy się czegoś ciekawego. Podczas spaceru odpoczniemy na specjalnie przygotowanych ławkach. A dzięki leśnym parkingom, czy udostępnionym drogom łatwiej dotrzemy w wybrane miejsce. Możemy także skorzystać z obszarów wyznaczonych do noclegu w okolicznościach natury. A także spacerować i uprawiać jogging na wyznaczonych ścieżkach leśnych. Las stoi przed turystą otworem. Wystarczy ciekawość w poszukiwaniu obiektów i atrakcji, które Lasy Państwowe udostępniają i oczywiście odrobina zdrowego rozsądku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS