A A+ A++
Rzecznik rządu: trwa dialog pomiędzy Polską a KE w sprawie KPO
fot. Benjamin Furst / / Hans Lucas Agency

Rzecznik rządu: trwa dialog techniczny pomiędzy Polską, które prowadzi Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Po ustaleniu technicznych aspektów złożymy wniosek o wypłatę środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że pierwszy wniosek o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy.

W środę podczas konferencji w KPRM rzecznik rządu został zapytany, dlaczego dopiero na przełomie października i listopada taki wniosek o wypłatę KPO zostanie złożony. “W tej chwili, jeżeli chodzi o kwestie związane z KPO, trwa dialog techniczny pomiędzy Polską a Komisją Europejską” – powiedział.

“Polska na dzień dzisiejszy wypełniła wszystkie warunki niezbędne do oceny wniosku, natomiast czekamy w tej chwili na potwierdzenie ustaleń ze strony Komisji Europejskiej, jeżeli chodzi o kwestię oceny poszczególnych kryteriów i wskaźników tak, żebyśmy po przedstawieniu tego raportu mieli pewność, że wszyscy rozumiemy, w jaki sposób on jest ostatecznie oceniany, dlatego te techniczne aspekty w tej chwili są dyskutowane pomiędzy Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, pomiędzy ministrem Grzegorzem Pudą a Komisją Europejską” – powiedział Piotr Müller.

Jak dodał, “czekamy w tej chwili na potwierdzenie rozumienia tych kryteriów ostatecznie”, aby – jak podkreślał – nie dochodziło do nieporozumień. “Krajowy Plan Odbudowy zawiera wskaźniki w różnych obszarach, nie mówię w tej chwili o kwestii wymiaru sprawiedliwości, bo teraz rozmowy trwały długo, ale jest jeszcze wiele innych wskaźników, przy których powinniśmy mieć pewność, że rozumiemy ich ocenę, że Komisja Europejska rozumie w ten sam sposób, co my i wtedy przedstawimy, po ustaleniu tych technicznych aspektów, ten wniosek” – mówił rzecznik rządu.

KE na początku czerwca br. zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO “zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że “Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”.

15 lipca weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz “danie rządowi narzędzia” do zakończenia sporu z KE i odblokowania KPO.

Pod koniec lipca szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała “DGP”, że aby otrzymać środki z KPO, Polska musi wywiązać się ze zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych. Przyznawała, że nowe prawo jest ważnym krokiem, jednak “nowa ustawa (nowelizacja ustawy o SN – PAP) nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”. Von der Leyen podkreślała, że Polska musi również w pełni zastosować się do postanowienia TSUE, co jeszcze nie nastąpiło. “W szczególności nie przywrócono do orzekania zawieszonych sędziów i nadal obowiązuje dzienna kara finansowa” – dodawała. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

gb/ rbk/ godl/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyjazna Szkoła według Nowej Lewicy
Następny artykułRandezvous z poetą – Jean-Pierre Palenski