A A+ A++

Pielgrzymka Żywiecka 2022. Ponad 300 pątników uczestniczyło w 411. Pieszej Pielgrzymce Żywieckiej. Tradycyjnie wzięły w niej również udział osoby z niepełnosprawnością ze Stowarzyszenia Dzieci Serc w Radziechowach. Były również… zaręczyny!

Pielgrzymka żywiecka jest jedną z najstarszych. Jest dość nietypowa. Pielgrzymki wyruszają bowiem autokarami. Ich pierwszym przystankiem był Myszków. Skoro to pielgrzymka piesza to, skąd się wzięły autokary?

– To jest nawiązanie do historii naszej pielgrzymki – tłumaczył kilka dni temu ksiądz Grzegorz, uczestnik pielgrzymki. – W odległej przeszłości – tradycje pątnicze w Żywcu sięgają XVII wieku – niemożliwe było z powodu kordonów przebycie pieszo, więc do Myszkowa pielgrzymi przyjeżdżali furmankami – zaznaczał.

Z Myszkowa żywiecka pielgrzymka udała się do Leśniowa, do sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Opiekunki Rodzin, następnie do Świętej Anny, do sanktuarium Świętej Anny Samotrzeć, kolejnym etapem były Gidle i sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, a potem do Kłomnice.

Na Jasną Górę pątnicy dotarli 29 sierpnia. Podczas rekolekcji w drodze kontynuowano 7-letni program o sakramentach, w tym roku była katecheza o małżeństwie. Każdy dzień pielgrzymki żywieckiej kończył się też adoracją Najświętszego Sakramentu ze szczególną modlitwą za małżeństwa.

Co ciekawe, na błoniach jasnogórskich tuż po wejściu pielgrzymki żywieckiej, odbyły się oświadczyny. Dawid poprosił o rękę Kamilę, a ta, przy wielkim aplauzie pielgrzymów, zgodziła się.

Uczestnicy pielgrzymki na zakończenie wzięli udział w mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej bp Roman Pindel.

Pierwsza pielgrzymka żywiecka odbyła się w 1611 roku, a zorganizowało ją Bractwo Różańca Świętego.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKULTURA. „Wrzesień 1939 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew” – książka na rocznicę września 1939 r.
Następny artykułKontrola uprawnień do renty rodzinnej – potwierdź status studenta/słuchacza/ucznia