Planujesz budowę domu, a może chcesz postawić halę magazynową? Choć budowa takich obiektów może wydawać się nieinwazyjna, to w rzeczywistości inwestycje mogą oddziaływać na środowisko. To właśnie w takich przypadkach niezbędne jest przygotowanie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia. Czym jest KIP i co powinno się w dokumencie znajdować?
Karta Informacyjna Przedsięwzięcia – co to jest?
Karta Informacyjna Przedsięwzięcia, w skrócie KIP, to dokument, który zawiera kompleksowe informacje o planowanej inwestycji. To właśnie KIP stanowi podstawę do wszczęcia procedury wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ta z kolei jest niezbędna do przygotowania inwestycji takich jak dom jednorodzinny, obiekty planowane w obszarach Natura 2000, hale magazynowe, stacje paliw i jeszcze kilka innych punktów, które są wymienione w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Podsumowując, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezbędnym elementem w przypadku inwestycji, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko.
Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia musimy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na podstawie KIP-u zostanie wydane postanowienie o zakresie raportu o oddziaływaniu na środowisko. W nim wskazane będą metody dalszych badań oraz analiz środowiskowych lub też postanowienie o braku konieczności dalszego przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.
Co powinien zawierać KIP?
Karta Informacyjna Przedsięwzięcia to obszerny dokument. Co dokładnie powinno się w nim znajdować, określa art. 62a Ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. O czym więc musimy pamiętać, przygotowując Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia? Przede wszystkim musimy określić rodzaj, cechy, skalę oraz usytuowanie inwestycji. To podstawowe informacje, które muszą w KIP-ie się znaleźć. Bardzo ważny jest także paragraf o rodzaju technologii, która zostanie zastosowana do budowy inwestycji.
Ważną kwestią jest również, kto może taki dokument sporządzić. Nie ma regulacji prawnych, które by to określały, więc w teorii KIP można przygotować samodzielnie. Jednak warto pamiętać, że jest to specjalistyczny dokument. Jeśli chcemy, żeby był odpowiednio przygotowany, to warto zdecydować się na pomoc specjalistów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS