Założenie własnej firmy to ciekawa perspektywa jednak przeszkodę stanowi ogrom obowiązków i formalności. Regulacje gospodarcze dają jednak alternatywę – działalność nierejestrowa to mniejsza skala biznesu i nieporównywalnie mniej obowiązków w urzędach.
rozwiń >
Na czym polega działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowa jest działalnością zarobkową osoby fizycznej na niewielką skalę. Taka forma uzyskiwania dochodu nie wymaga rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Działalność nierejestrowa jest dostępna dla osób, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywały działalności gospodarczej.
Ile można zarobić na działalności nierejestrowanej?
Najważniejszym ograniczeniem związanym z działalnością rejestrową jest limit przychodu, który nie może przekroczyć 1505 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia w 2022 r.) w jakimkolwiek miesiącu.
Jaki podatek od działalności nierejestrowanej?
W ramach działalności nierejestrowej można liczyć na zwolnienie z podatku VAT ze względu na wartość sprzedaży poniżej 200 000 zł rocznie. Niektóre kategorie towarów i usług są jednak opodatkowane VAT również w przypadku nieprzekroczenia 200 tys. Przykładowo:
– usługi jubilerskie lub prawnicze
– sprzedaż nowych środków transportu lub wyrobów jubilerskich
Działalność nierejestrowa jest źródłem przychodu powodującym obowiązek podatkowy w zakresie PIT. Konieczne jest zatem złożenie w urzędzie skarbowym formularza PIT-36.
Jak rozliczać przychody w działalności nierejestrowanej?
Przychodem w działalności nierejestrowej są faktycznie otrzymane lub pozostawione do dyspozycji środki będące zapłatą za towar lub usługę. Należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość przekroczenia w którymkolwiek miesiącu limitu kwotowego. W razie przekroczenia kwoty 1505 PLN należy złożyć wniosek rejestracyjny w CEIDG w ciągu 7 dni od momentu przekroczenia limitu.
Jak rozliczać koszty uzyskania przychodu w działalności nierejestrowanej?
W zeznaniu rocznym PIT-36 należy wykazać sumę kosztów (które muszą być udokumentowane dowodem zakupu) związanych z działalnością. Zeznanie podatkowe można złożyć papierowo lub elektronicznie. Nie ma obowiązku wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek PIT.
Czy przy działalności nierejestrowanej trzeba płacić ZUS?
Jednym z przywilejów związanych z działalnością nierejestrową jest brak obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (potocznie: składki na ZUS). Nie jest również konieczne posiadanie numerów identyfikacyjnych NIP i REGON.
Obowiązki ewidencyjne
Działalność nierejestrowa zakłada pewien minimalny wymóg ewidencyjny, jakim jest uproszczona ewidencja sprzedaży. Należy wpisać liczbę porządkową, datę sprzedaży, wartość sprzedaży, wartość sprzedaży narastająco. Na żądanie kupującego należy wystawić rachunek lub fakturę.
Należy podkreślić, że nabywca ma status konsumenta. To oznacza, że sprzedawca działający na podstawie działalności nierejestrowej jest związany przepisami dotyczącymi zwrotu lub reklamacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS