Ze strony specjalistów pojawiają się naciski na przedsiębiorców w Wielkiej Brytanii, którzy domagają się zmiany kultury pracy na Wyspach. Zdaniem ekspertów, konieczne jest aby pracodawcy wdrożyli swoich firmach dodatkowe, płatne przerwy.
Zobacz także:
Jak wynika z najnowszego raportu World Breastfeeding Trends Initiative (WBTI), w pracy należy wprowadzić dodatkowe płatne przerwy, które miałyby ułatwić matkom życie. Wielka Brytania ma jeden z najgorszych wskaźników na świecie pod względem karmienia piersią. Zdaniem specjalistów z WBTI, winę za to ponosi niesprzyjająca matkom kultura pracy i dodatkowa przerwa miałaby to poprawić.
Zgodnie z wynikami raportu, zaledwie 1 na 100 dzieci jest karmione piersią przez pół roku, czyli okres rekomendowany przez specjalistów. Natomiast przez rok naturalnie karmione jest zaledwie 1 na 200 dzieci. Zdaniem lekarzy przyczyną tego jest przedwczesny powrót matek do pracy i brak możliwości karmienia lub odciągania mleka w trakcie godzin pracy. Dzieci zostają pod opieką dziadków lub opiekunek i bardzo szybko są przestawiane na mleko modyfikowane, które ma znacznie mniej wartości odżywczych niż pokarm matki
Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni umożliwić matkom zapewnienie dzieciom naturalnego pokarmu przez wprowadzenie szeregu udogodnień. Jednym z pomysłów jest płatna przerwa w ciągu dnia, podczas której kobieta mogłaby nakarmić dziecko lub odciągnąć mleko.
Idealnym rozwiązaniem byłoby, w opinii ekspertów, stworzenie tzw. żłobków pracowniczych, gdzie kobiety mogłyby karmić w regularnych odstępach czasu. Inną propozycją jest stworzenie specjalnych, prywatnych przestrzeni w biurze dla młodych matek, gdzie mogłyby ściągnąć mleko do butelki, żeby podać je dziecku w domu.
Ostatni raport podniósł także problem niewystarczającej opieki ze strony położnych i pielęgniarek środowiskowych, które bardzo rzadko mają czas, aby regularnie odwiedzać młode matki. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku pielęgniarek środowiskowych, których liczba została zmniejszona ze względu na cięcia kosztów w służbie zdrowia.
Zdaniem specjalistów, zmiany w kulturze pracy przyniosłyby duże korzyści zarówno dla matek, jak i dzieci. Jak zostało naukowo udowodnione, dzieci karmione piersią mają większą odporność na infekcje. Co więcej, mleko matki zapobiega późniejszemu wystąpieniu otyłości, a także pozytywnie wpływa na wzrost IQ.
Małgorzata Sypniewska / POLEMI.co.uk
Fot.: Tashatuvango / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS