A A+ A++

Wczoraj wierni z diecezji tarnowskiej, w tym także mieszkańcy Limanowszczyzny uczestniczący w jubileuszowej, 40. Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej, dotarli na Jasną Górę.

Mszą Świętą na jasnogórskich wałach zakończyła się 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Andrzej Jeż, a wraz z licznie przybyłymi księżmi koncelebrowali ją również biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: Artur Ważny, Leszek Leszkiewicz i Stanisław Salaterski oraz biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W kazaniu biskup Jeż mówił o tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, która przemienia zlęknionych uczniów w odważnych głosicieli Dobrej Nowiny. Podkreślał również, że nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy gdzie wracać, że nie mamy prawdziwego domu pełnego miłości, to u Pani Częstochowskiej zawsze mamy stały adres zamieszkania. – Jesteśmy w domu naszej Matki. Mamy u niej swój adres zamieszkania – zawsze. Cokolwiek się dzieje w naszym życiu zawsze mamy możliwość powrotu do niej, do jej domu – tłumaczył biskup.

Wskazywał, iż często marnujemy nasze talenty i umiejętności, bo nie mamy w życiu celu. Brakuje nam też zdolności osądzenia co jest dobre, a co złe. Tymczasem naszym drogowskazem powinien być Chrystus. – Podstawą jest odniesienie do Boga, na obraz którego zostaliśmy stworzeni. To jest dla nas punkt odniesienia i oparcia. Tylko w Nim możemy odczytać prawdziwy obraz siebie i właściwie zaadresować swoje życie. Tylko On może nam pomóc rozwinąć naszą duszę. Bez mocnego kręgosłupa duchowego skręci się kark albo padnie się łupem łatwizny życiowej. Żeby dobrze wybierać, trzeba znać swoje korzenie. Te nasze najważniejsze są w Bogu, ale także w rodzinie, w narodzie, w jego historii i tradycji, wartościach, które przez pokolenia kształtowały wielkich ludzi, świętych ludzi – mówił bp Jeż.

Na zakończenie Mszy świętej biskup ordynariusz podziękował ks. Zbigniewowi Szostakowi za jego 21-letnią pracę nad organizacją tarnowskiej pielgrzymki. Wręczył też nominację nowemu dyrektorowi Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej ks. Pawłowi Brońskiemu.

Na szlak 40. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej wyruszyło w sumie około 4 tysiące pielgrzymów. Większa część pątników – 2300 osób – wędrowała w części B. Największa grupa tej części pielgrzymki, “dwudziestka trójka”, zgromadziła 243 osoby. Część A liczyła w tym roku 1700 pielgrzymów z najbardziej liczną “jedenastką”, którą tworzyło 170 pątników.

W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział wiele rodzin, młodzieży i 450 dzieci. Najmłodszymi pielgrzymami byli w tym roku: tygodniowy Maksymilian z grupy ósmej, 3-miesięczna Helena i 5-miesięczny Filip z “dziewiętnastki” oraz 7-miesięczny Rafał z grupy czwartej. Z kolei najstarsi pątnicy to 84-letni brat Piotr z grupy nr 22 i 82-letnia siostra Maria z “trójki”. Po raz 25. pielgrzymowały 33 osoby, a po raz 40. – 10 osób. W Zabawie, w drugi dzień jubileuszowej PPT, związek małżeński zawarli Małgorzata i Jarosław z grupy szesnastej.

W wędrówce na Jasną Górę wzięło w tym roku udział 126 kapłanów, w tym 8 neoprezbiterów. W grupach szło też 7 diakonów, 24 kleryków, 22 siostry zakonne i 2 braci zakonnych. Wydano w sumie 496 legitymacji funkcyjnych. Najwięcej z nich – 164 – trafiło do porządkowych. Poza nimi wydano 79 legitymacji dla pielęgniarek, 67 dla aprowizacji, 59 dla kwatermistrzów, 55 dla sekretariatów grup, 51 dla kierowców, 11 dla służby medycznej oraz 8 dla lekarzy.

(Źródło/fot.: PPT)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolacy tworzą grę o dziwnych, średniowiecznych malowidłach – W co jest grane?
Następny artykułW planach PKP zamknięcie 13 przejazdów