Zielonogórscy policjanci proszą o ostrożność i rozwagę podczas zakupów przez Internet. – Przestrzegamy przed klikaniem w przesłane przez potencjalnych klientów linki do stron internetowych – w ten sposób oszuści okradają nasze konta bankowe! Nie instalujmy także programów z nieznanych źródeł. Dzięki nim przestępcy mają dostęp do treści na naszym komputerze, także loginów i haseł do kont bankowych czy portali internetowych – informuje zielonogórska policja.
Każdego dnia do zielonogórskiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane sms-y, wiadomości mailowe lub wiadomości w popularnych komunikatorach internetowych. – Wielokrotnie ostrzegaliśmy przed tzw. oszustwem na blik, kiedy oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają „niewinną” wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nieświadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie. Dlatego – jeżeli dostajemy taką wiadomość, zadzwońmy do znajomego i zapytajmy, czy rzeczywiście prośba o pożyczkę pochodzi od znanej nam osoby – wyjaśnia policja.
POLICJA OSTRZEGA
UWAGA! Nigdy nie wolno klikać w podejrzane linki i logować się do konta bankowego za pośrednictwem przesłanego linku. Taki link kieruje nas do fałszywej strony banku stworzonej przez przestępców, a pokrzywdzony logując się na tej stronie przekazuje oszustom swoje dane – login i hasło. Przestępcy natychmiast to wykorzystują i błyskawicznie okradają konto nieświadomej niczego ofiary. Do swego konta bankowego logujemy się zawsze wpisując nazwę strony i sprawdzając czy jest to bezpieczne połączenie.
Pamiętajmy też aby nie instalować na naszych telefonach i komputerach żadnych podejrzanych aplikacji. Cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie naszych danych, dlatego zasada jest jedna – nigdy nie logujemy się i nie wpisujemy naszych haseł na niesprawdzonych stronach bankowości elektronicznej.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
-
Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
-
Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
-
Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
-
Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
-
Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
-
Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS