Dziś mało kto potrafi wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez dostępu do Internetu. Przesyłanie informacji, wymiana maili, kontakt z klientami, obsługa urządzeń biurowych – do każdego z tych działań potrzebujemy podłączenia do sieci. W dobie coraz częstszych ataków hakerskich pojawia się jednak pytanie, jak skutecznie podnieść poziom bezpieczeństwa i ochronić się przed utratą danych czy działaniem złośliwego oprogramowania. Czy VPN może pomóc wzmocnić ochronę w tym zakresie? Podpowiadamy!
VPN – co to?
VPN (wirtualna sieć prywatna) to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony ruchu internetowego i zachowania prywatności w sieci. Gdy użytkownik łączy się z bezpiecznym serwerem VPN, ruch internetowy przechodzi przez zaszyfrowany tunel, do którego nikt nie może się dostać, w tym hakerzy czy dostawca usług internetowych.
Firmy używają VPN do zabezpieczania zdalnych połączeń z Internetem w celu ochrony przed przechwyceniem danych. Biznesowa sieć VPN zapewnia bezpieczny zdalny dostęp do sieci wewnętrznych, z których pracownicy zdalni mogą korzystać podczas pracy w domu.
Jak zabezpieczyć firmę przed atakami hakerskimi z pomocą VPN?
-
Silne hasła
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie dostępu do danych firmowych jest stosowanie silnych haseł. Co to oznacza? Zamiast stosować w hasłach znane słowa, warto zamienić je na losowy ciąg liter, cyfr i symboli. Ważna jest także długość hasła – jeśli to możliwe, warto wybierać 10 znaków lub więcej.
-
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to dodatkowa warstwa zabezpieczeń służąca do upewnienia się, że osoby próbujące uzyskać dostęp do konta czy profilu są tym, za kogo się podają. Przy włączonym uwierzytelnianiu dwuskładnikowym użytkownik musi najpierw wprowadzić login i hasło. Wówczas, zamiast od razu uzyskać dostęp, proszony jest o podanie kolejnej informacji w postaci numeru identyfikacyjnego (PIN), dodatkowego pytania, czy zastosowania wzoru biometrycznego odcisku palca lub skanu tęczówki. Dzięki temu, w przypadku ataku hakerskiego, uzyskanie danych dostępowych jest znacznie utrudnione lub wręcz niewykonalne.
-
Zaufane aplikacje
Codziennie korzystamy z różnego rodzaju aplikacji, także w firmach. Choć większość z nich pobieranych jest z oficjalnych sklepów, takich, jak chociażby Google Play, to jednak wiele również znaleźć można na stronach cieszących się mniejszą wiarygodnością. Te niestety mogą zawierać złośliwe oprogramowanie czy próbować pozyskać od użytkowników dane firmowe. Aby zminimalizować ryzyko, warto korzystać jedynie z aplikacji dostępnych w oficjalnych sklepach i nigdy nie pobierać niczego z niezaufanych źródeł.
-
Weryfikacja wyrażanych zgód
Przy każdorazowym pobieraniu i instalowaniu nowych aplikacji czy oprogramowania należy bardzo dokładnie weryfikować udzielane zgody. Kwestie te są szczególnie istotne, gdy VPN używany jest na telefonie służbowym. Choć często zapisy pozwoleń są długie, warto zwrócić uwagę na to, czy ich zakres odzwierciedla faktyczne potrzeby.
-
Regularna aktualizacja oprogramowania
Systematyczne aktualizowanie urządzeń wykonywanie aktualizacji na urządzeniach jest niezwykle istotne, ponieważ każdy update oprogramowania naprawia luki w zabezpieczeniach i chroni przed potencjalnymi atakami hakerów. Należy więc mieć świadomość, że jeśli aplikacje lub systemy operacyjne na komputerze, lub telefonie firmowym nie były aktualizowane przez jakiś czas, to ryzyko cyberataków zdecydowanie wzrasta.
W celu ochrony firmy przed atakami hakerów należy pamiętać również o każdorazowym wylogowywaniu się z urządzeń oraz odpowiednim przydzielaniu uprawnień pracownikom do poszczególnych zasobów.
Skuteczna ochrona firmy dzięki VPN
Niezależnie od tego, czy zależy nam na zabezpieczeniu dużego przedsiębiorstwa z wieloma oddziałami, czy małego zespołu pracowników ceniących pracę zdalną, w każdym z tych przypadków warto zadbać o połączenie VPN. Dzięki niemu wszystkie dane biznesowe są chronione i zyskujemy pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS