A A+ A++

Gospodarstwa domowe mogą już wnioskować o wypłatę 3000 zł dodatku na zakup węgla. Rozporządzenie w tej sprawie zostało we wtorek 16 sierpnia br. opublikowane w Dzienniku Ustaw i w środę 17 sierpnia weszło w życie. W Tychach obsługą wniosków zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał tylko gospodarstwom domowym ogrzewającym mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub peletem, Proponowane przez senat wsparcie gospodarstw, które korzystają z oleju napędowego lub LPG ma uregulować osobna ustawa. Dodatek zostanie wypłacany gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem koniecznym jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Termin składania deklaracji do CEEB minął 30 czerwca 2022 r. W Tychach liczba punktów adresowych z co najmniej jedną złożoną deklaracją powinna wynosić 14.106. W terminie deklarację złożyło 78% z nich.

– Nie mamy możliwości podać ile wpłynęło korekt od momentu podania przez media informacji o dodatku węglowym – słyszymy w Wydziale Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa. – Nie jesteśmy w stanie z żadnej bazy wygenerować takiego rejestru, aczkolwiek zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie zmianą źródła ogrzewania, która może wpłynąć na wypłatę dodatku węglowego. Liczmy, że wprowadzane zmiany są zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ deklaracja zawiera klauzule o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

W naszym mieście z dotychczas zgłoszonych deklaracji wynika, że gospodarstwa domowe ogrzewane są przez: kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy (620 gospodarstw); kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem (2623); kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (3709); piec kaflowy na paliwo stałe (95); trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa (216); kocioł olejowy (112); pompa ciepła (421); kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy (6777); ogrzewanie elektryczne/ bojler elektryczny (2402); miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna siec ciepłownicza (2665).

Jak widać powyżej, podsumowanie ilości zgłoszonych źródeł ciepła do CEEB przewyższa liczbę punktów adresowych, ponieważ często pod jednym adresem są np. trzy źródła ogrzewania.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dodatek węglowy należy składać do 30 listopada 2022 roku jedną z trzech dostępnych metod: elektronicznie za pośrednictwem platformy e-PUAP po zatwierdzeniu ich podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego; pocztą tradycyjną – decyduje data stempla pocztowego; tradycyjnie (papierowo). Wnioski będą przyjmowane w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach przy ul. Barona 30 w godzinach: poniedziałek, wtorek: 8-15, czwartek: 8-17, piątek: 8-13. Formularze są dostępne w punkcie obsługi klienta Działu Świadczeń Rodzinnych MOPS w Tychach przy ul. Barona 30 (punkt obsługi klienta – wejście z zewnątrz budynku od strony salonu samochodowego) oraz na stronie internetowej ośrodka. Świadczenie jest niezależne od dochodu. Przeznaczone jest dla wszystkich gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Stadionie Górniczym powstaną hala i boisko
Następny artykułKolejne oszustwa na „Blika”