A A+ A++

Co więcej, obywatele tysiące razy zawiadamiali prokuraturę o podejrzeniu popełnienia tego przestępstwa przez urzędników. Standardem jest jednak albo odmowa wszczęcia śledztwa, albo umorzenie postępowania po wszczęciu postępowania „w sprawie”. W efekcie nikt do tej pory nie został skazany za działanie na szkodę obywateli/podatników.

Najprawdopodobniej spowodowane jest to tym, że prokuratorzy nie są specjalistami od dość specyficznej dziedziny prawa, jaką jest prawo podatkowe. Kierując się zasadą zaufania do urzędników podatkowych, ich profesjonalizmu i obowiązku ich działania jednie na podstawie i w granicach prawa nie są zainteresowani w angażowanie się w toczące się postępowania podatkowe. Stoją na stanowisku, że organem właściwym do ich rozstrzygania jest organ podatkowy wyższej instancji a następnie ewentualnie sąd administracyjny. A zawiadomienia obywateli o podejrzeniu popełnienia przestępstwa traktują jako pieniactwo.

To wygodne dla prokuratury stanowisko i do tego realizujące wprost naturalny, ale szkodliwy dla ochrony praw obywateli, solidaryzm urzędniczy. Podobne stanowisko prezentują sądy karne rozpoznające zażalenia na odmowę wszczęcia przez prokuraturę postępowania karnego. Uzasadnienia oparte są o argument, że obywatel nadużywa postępowania karnego do rozstrzygnięcia sprawy podatkowej, która w polskim porządku prawnym ma być poddana kontroli we właściwym postępowaniu administracyjnym.

W wielu sytuacjach należy przyznać organom ścigania rację, że niezadowolony obywatel „zawraca głowę” prokuraturze. Jednak nie są wcale takie rzadkie sytuacje budzące zdumienie, gdy organ działa ewidentnie świadomie na szkodę obywatela/podatnika.

Wówczas niezależnie od postępowania podatkowego należy wszcząć postępowanie karne wobec odpowiedzialnych urzędników. Podobnie jak ma to miejsce wobec podatników, którzy świadomie oszukują fiskusa i nie płacą należnych podatków. Wówczas odpowiadają oni i w postępowaniu podatkowym. i niezależnie od tego ponoszą odpowiedzialność karną za narażenie na uszczuplenie w zapłacie zobowiązań podatkowych.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCypr chce zrezygnować z rosyjskich systemów rakietowych, w zamian chcą…
Następny artykułNa granicy sztuki i designu, awangardowe meble i dodatki do wnętrz