SIER
22
Ministerstwo Zdrowia, ul. Miodowa 15 Warszawa
godz: 12:00
W poniedziałek w samo południe odbędzie się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Grażyny Ignaczak-Bandych, szefowej Kancelarii Prezydenta RP. Wystąpienie ma dotyczyć finansowania nowoczesnych terapii w chorobach rzadkich ze środków Funduszu Medycznego.
Pomysł prezydencki
Konferencja została zapowiedziana późnym wieczorem w niedzielę. Odbędzie się o godzinie 12.00 w budynku Ministerstwa Zdrowia (Sala Kinowa) przy ul. Miodowej 15.
W konferencji udział wezmą również prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM oraz Kacper Ruciński z Fundacji SMA.
Co dalej z tym Funduszem
Funkcjonowanie Funduszu Medycznego wzbudza poważne zastrzeżenia środowiska. Często padają argumenty, że budżet jest wydatkowany oszczędnie, a same wydatki włączone do całkowitego budżetu refundacyjnego, co ogranicza jego wykorzystanie. Od kilku miesięcy spekuluje się o kolejnych zmianach w schemacie finansowania.
Fundusz Medyczny – 19 etatów i niewiele wydanych pieniędzy
Fundusz Medyczny to mechanizm finansowy ustanowiony na mocy ustawy z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz. U. poz. 1875), który powstał z inicjatywy Prezydenta RP, we współpracy z Ministrem Zdrowia.
Celem Funduszu miało być przede wszystkim zapewnienie finansowania dla chorób rzadkich oraz innowacyjnego leczenia chorób onkologicznych, a także zapewnienie dodatkowych środków na obszary:
- profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich;
- infrastruktury ochrony zdrowia wpływającej na jakość i dostępność oraz bezpieczeństwo udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej;
- dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej;
- rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin;
- świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych osobom do ukończenia 18 roku życia;
- świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju.
W ramach Funduszu Medycznego wyodrębnia się cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej (w którym mieszczą się duże projekty infrastrukturalne), modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki i subfundusz terapeutyczno-innowacyjny.
Polecamy także:
Choroby rzadkie wśród priorytetów zdrowotnych państwa
Rzecznik Praw Pacjenta: chory musi mieć zapewnione prawo do intymności w szpitalu i gabinecie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Choroby rzadkie – wspólna konferencja Pałacu Prezydenckiego i Ministerstwa Zdrowia . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS