Wtykowate to, jak podaje Wikipedia, rodzina owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Długość ciała wtyka amerykańskiego wynosi od 15 do 20 mm. Jego ciało ma kolor brązowo-czarny, a na jego tułowiu znajdują się żółte plamki. Charakterystyczne dla tego owada są długie czułki i trzy pary nóg.
Na świecie dotychczas opisano ok. 2200 gatunków, zgrupowanych w ok. 500 rodzajach. W Polsce stwierdzono 17, od 2007 roku najpopularniejszym jest wtyk amerykański.
Wtyk amerykański. Co to za owad?
Wtyk amerykański jest uważany za szkodnika drzew iglastych. Żeruje od wiosny do jesieni, wysysając nasiona z szyszek. W efekcie pogarsza jakość nasion i utrudnia rozmnażanie drzew.
Późną jesienią wtyk amerykański przenosi się do ludzkich domów, w poszukiwaniu schronienia przed zimą. Gdy się zadomowi, nie potrzebuje jedzenia, jedynym jego celem jest rozmnażanie.
Wtyk amerykański. Czy pluskwiak jest niebezpieczny dla ludzi?
Wtyki amerykańskie u większości osób budzą lęk i obrzydzenie.
Spotkanie z tym pluskwiakiem nie jest przyjemne, bowiem gdy owad poczuje się zagrożony, wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, który bywa trudny do zniesienia, a do tego długo się utrzymuje.
Jak zapewniają specjaliści, dla człowieka wtyk nie stwarza zagrożenia, chociaż pojawiają się doniesienia o ukąszeniach. Jednak według informacji, jakie można znaleźć na temat owada, jego kłujki nie zawierają toksycznego dla człowieka jadu. Wtyk również nie przenosi chorób.
Wtyk amerykański. Jak się pozbyć pluskwiaka?
Wtyki amerykańskie żyją w miejscach trudnodostępnych. Uwolnienie się od nich może być trudne, dlatego najlepiej zadziałać profilaktycznie i zainstalować w oknach i drzwiach siatki, dzięki, którym owady nie dostaną się do środka. Jeśli jednak dostaną się do mieszkań, najczęściej można je znaleźć w szparach w podłogach. Wówczas, aby się ich pozbyć, najlepiej złapać je i wynieść na zewnątrz. W sklepach ogrodniczych można też znaleźć specjalne preparaty do oprysków, które pozwolą odstraszyć lub zwalczyć te szkodniki. Jeśli owadów jest dużo i problem jest poważny, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm.
Wtyk amerykański. Skąd się wziął w Polsce?
Wtyk amerykański pochodzi z Ameryki Północnej. Jego obecność w Europie po raz pierwszy odnotowano w 1999 roku we Włoszech. Prawdopodobnie pluskwiak przypłynął do Europy na jednym ze statków.
W Polsce wtyk amerykański po raz pierwszy pojawił się w 2007 roku. Najpierw występował w okolicach Wrocławia i Krakowa, ale w ciągu ostatnich lat rozprzestrzenił się na terenie całego kraju.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS