A A+ A++

O dwa miesiące zostało przedłużone postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej ws. budowy Zakładu Odzysku Energii przy Pogorskiej w Chrzanowie.

Burmistrz Chrzanowa tłumaczy tę zwłokę „skomplikowanym charakterem sprawy oraz brakiem uzgodnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie”.

Nowy termin wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji mija 10 października.

Spółka Veolia Południe chciałaby w 2027 r. uruchomić na terenie swojej ciepłowni przy Pogorskiej instalację termicznego przekształcania odpadów.
Maksymalna przepustowość Zakładu Odzysku Energii została obliczona na 23 600 ton RDF-ów rocznie. Veolia zapewnia, że do ZOE trafią wyłącznie RDF-y ze składowiska w Balinie.

Co to są RDF-y
Jest to alternatywne paliwo o wysokiej wartości opałowej, powstające z wyselekcjonowanych odpadów, m.in. z tworzyw sztucznych, tekstyliów, drewna, gumy, papierów, które nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu.

Jakie są zalety spalarni?
Prezes Veolii Wojciech Noga oraz dyrektor projektu Maciej Osysko, niejednokrotni podkreślali, że budowa spalarni odpadów po pierwsze zredukuje emisję CO2 do atmosfery. Będzie więc czystsze powietrze nad Chrzanowem. Po drugie – ustabilizują się ceny ciepła systemowego. Po trzecie – zostaną zagospodarowane RDF-y. Po czwarte wreszcie – wzrośnie bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkań.

NIE dla spalarni
Przeciwko budowie spalarni odpadów przy Pogorskiej w Chrzanowie protestują niektórzy mieszkańcy. W tej sprawie zebrano ponad 3 tysiące podpisów. Na Facebooku działa grupa „NIE dla spalarni w Chrzanowie”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaz-System: w I połowie 2022 r. wolumen przesłanego gazu spadł o 10 proc. rdr
Następny artykułNowy tydzień zaczynamy od gwałtownego wzrostu cen gazu w Europie