A A+ A++

48. Rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego

22.08.2022

Eugeniusz Kwiatkowski – naukowiec, ekonomista, patriota.

48 lat temu odszedł wybitny mąż stanu, polityk i uczony, a przede wszystkim patriota, który całe swe życie poświęcił  służbie Rzeczypospolitej. Nie należał do elity sanacyjnych polityków, ale był ojcem sukcesu gospodarczego przedwojennej Polski. Od Eugeniusza Kwiatkowskiego, który w kilka lat zbudował Gdynię i zainicjował budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, mogli się uczyć ówcześni politycy i ekonomiści. Kierował się ideą Polski nowoczesnej i silnej ekonomicznie. Wieńce i hołd w miejscach upamiętniających zasłużonego dla Stalowej Woli Eugeniusza Felicjana Kwiatkowskiego  w imieniu Prezydenta Miasta Stalowa Wola – Lucjusza Nadbereżnego oraz władz miejskich złożyli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli – Stanisław Sobieraj oraz radni: Paulina Miśko i Piotr Rut.

RYS HISTORYCZNY

Pierwsza dekada po odzyskaniu bytu państwowego dla Polski była okresem tworzenia struktur państwa, armii oraz odbudowy gospodarczej. Kończył się kryzys ekonomiczny początku lat 30. XX wieku, rosło bezrobocie, potrzebne były nowe przedsięwzięcia angażujące ludzi do pracy, a równocześnie dające szybkie rezultaty gospodarcze. Pomysłem wicepremiera do spraw gospodarczych i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego było zwiększenie zatrudnienia w przemyśle i przekształcenie Polski z kraju rolniczego w przemysłowy. Pomysł nie był nowy, ponieważ tak z kryzysem poradzili sobie Amerykanie, ale na polskim gruncie – ewolucyjny. Polegał przede wszystkim na postawieniu na rozwój infrastruktury przemysłowej i produkcję w dziedzinach, które nie przyczyniały się do powstawania dóbr konsumpcyjnych. Odrębnym założeniem, realizowanym pod postacią budowy fabryk, opracowywania zupełnie nowych dla polskiej myśli technicznej narzędzi, urządzeń i aparatów oraz tworzenia nowych linii produkcyjnych, była modernizacja armii. W powietrzu wisiał bowiem nastrój niepokoju i obaw, które stwarzała sytuacja za ówczesną zachodnią granicą. Nad tym wszystkim rozciągał się plan rozbudowy kraju wyniszczonego latami zaborów.

Czteroletni projekt inwestycyjny miał objąć okres od 1 lipca 1936 do 30 czerwca 1940 roku. Jego pierwsza wersja zakładała przeprowadzenie inwestycji we wszystkich regionach kraju, jednak ograniczone środki finansowe zmusiły władze do wprowadzenia korekty w ambitnym projekcie. Eugeniusz Kwiatkowski zaproponował koncentrację starań inwestycyjnych w trójkącie bezpieczeństwa na południowym wschodzie kraju. W ten sposób powstał Centralny Okręg Przemysłowy.

Warto dziś pamiętać, że COP to przede wszystkim symbol osiągnięć II RP w obszarze gospodarczym, które można uznać za imponujące także w skali globalnej. Symbol II Rzeczypospolitej– państwa, które zrodziło się z popiołów. Państwa, które mimo wielu przeszkód i trudności wewnętrznych i zewnętrznych, potrafiło w ciągu kilkunastu lat stworzyć niezwykle ważną i pasjonującą koncepcję rozwoju gospodarczego. Stworzono nie tylko koncepcję, ale także wdrożono ją w życie.

Wybuch II wojny światowej gwałtownie przerwał realizację ambitnego projektu inwestycyjnego jakim był COP. Jednak już sam fakt rozpoczęcia tego wielkiego dzieła idealnie dokumentował stalową wolę Polski, ówczesnej elity rządzącej, narodu i społeczeństwa, aby swoim wysiłkiem położyć podwaliny pod rozwój przemysłu polskiego. Nie przez przypadek jedno z głównych miast tego przedwojennego regionu inwestycyjnego nosi nazwę Stalowa Wola, do dziś przypominając o tym ogromnym trudzie tworzenia wszystkiego od podstaw przez obywateli II Rzeczpospolitej. Stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność.

Eugeniusz Kwiatkowski zmarł 22 sierpnia 1974 roku w Krakowie i został pochowany przez ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę jako Polak, który był wielki w swojej skromności i skromny w swojej wielkości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzina Dziewulskich z wizytą w Opocznie
Następny artykułElbląg 40. na liście miast, w których można kupić najwięcej benzyny za średnie zarobki