A A+ A++

R e k l a m a

Około 400 dzieci i młodzieży z Wielunia, Częstochowy i okolic wzięło udział w ciekawym wakacyjnym projekcie. Wraz z grupą wolontariuszy-animatorów najmłodsi mieli możliwość uczestnictwa w obozach i półkoloniach.

Dla dzieci i młodzieży wakacje są wyjątkowym czasem. Jest to chwila odpoczynku, podróży i często „nicnierobienia”. Po ukończeniu roku szkolnego następuje długo oczekiwana wolność. Nie trzeba codziennie rano wstawać, iść do szkoły, a po powrocie z lekcji odrabiać zadań domowych. Można po prostu cieszyć się życiem. To wszystko powoduje, że uczniowie zawsze czekają na lato. Podczas wakacji bawią się, jadą nad morze czy idą w góry, spotykają się z przyjaciółmi, chodzą do kina, czasami czytają książki, ale na pewno nie chcą się uczyć.

Żeby wakacje stały się dla dzieci nie tylko czasem „nicnierobienia”, ale też zdobywania nowej wiedzy i ciekawych umiejętności, powstają różnego rodzaju działania. Jednym z nich jest akcja „Z wiarą, aktywnie, na sportowo i z kulturą” dla ok. 400 dzieci, młodzieży ich rodziców z Wielunia, Częstochowy i okolic. Akcja „Aktywnie, na sportowo i z kulturą” – to działania, w ramach których grupa wolontariuszy-animatorów poświęca swój prywatny czas, by organizować wypoczynek w formie obozów, półkolonii dla dzieci i młodzieży.

– Naszym celem jest tworzenie aktywnych środowisk dziecięco-młodzieżowych wokół parafii – powiedział ks. Tomasz Kośny, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Wieluniu – Chcemy, by ten wyjątkowy czas, jakim jest letni wypoczynek, był przyczynkiem do większego uczestnictwa dzieci i młodzieży w życiu parafii przez cały rok. Ale przede wszystkim chcemy też zapewnić uczestnikom piętnastodniowego aktywnego wypoczynku. Dać im szansę na zawarcie nowych przyjaźni, odkrycie swoich mocnych stron i zainteresowań, a poprzez to wszystko prowadzić ich do Boga.

Dzieci i młodzież już po raz kolejny wyjeżdżają nie tylko z powodu miejsca czy programu, ale dlatego, że uwielbiają spędzać razem czas i tęsknią za sobą. Większość uczestników to stali bywalcy wspólnych wyjazdów. To dzięki tym wyjazdom uczestnicy mogą stawać się wolontariuszami.

Myślą przewodnią tegorocznych wakacyjnych wyjazdów nad morze i w góry m.in. do Jarosławca i Zakopanego były Główne Prawdy Wiary, które są jak „kompas, który wyznacza nam kurs na niebo”. Każdego dnia młodzi ludzie analizowali Główne Prawdy Wiary na spotkaniach w małych grupach, uczestniczyli we mszy św. i we wspólnej modlitwie. Każdy dzień kończył się Apelem Jasnogórskim, odśpiewanym często na plaży o zachodzie słońca.

Organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazło się miejsce na wszystko: modlitwę, zajęcia sportowe, pobyt nad morzem, wyprawa w góry i wspólna zabawa. Każdego dnia dla dzieci było przygotowanych wiele atrakcji, m.in. kąpiele w morzu, zabawy i konkursy na plaży, a także zwiedzanie Muzeum Bursztynu, muzeum minerałów, motylarnia, papugarnia, podziwianie widoków z latarni morskiej, rejs statkiem po Bałtyku oraz obserwowanie zachodu słońca z molo. Uczestnicy aktywnie spędzali czas przemierzając górskie szlaki w polskich Tatrach: Wiktorówki, Rusinową Polanę, Gęsia Szyjka, Droga pod Reglami, Dolinę Kościelisko.

Dzieci i młodzież z Wielunia, Częstochowy i okolic w liczbie 130 uczestników miały możliwość podążania śladami świętego Jana Pawła II w nawiązaniu do 25. rocznicy przybycia polskiego papieża do Zakopanego. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli wystawę „Co ja z wami mam? Dusz pasterstwo turystyczne księdza Karola Wojtyły”. Wśród znajdujących się eksponatów zobaczyli min: stroje turystyczne księdza Karola Wojtyły, kajak oraz narty. Korzystając z uprzejmości księdza dyrektora Centrum Formacyjno-Szkoleniowego „Księżowka” uczestnicy letniego wypoczynku zostali ugoszczeni poczęstunkiem. To właśnie w tym wyjątkowym miejscu zawsze przebywał św. Jan Paweł II i nazywał je „małym Watykanem”. Nie zabrakło również innych atrakcji, takich jak pobyt na basenach termalnych w Chochołowie, zwiedzanie Wielkiej Krokwi i integracja na Krupówkach.

Dzieci mogły ponadto zaprezentować swoje umiejętności w konkursie „Mam Talent”, jak również w zawodach plażowych na najpiękniejszy zamek z piasku. Było też wiele sposobów do integracji uczestników, takich jak zajęcia i turnieje piłki nożnej, badmintona, szachów, ping-ponga oraz siłownia zarówno dla młodszych, jak i starszych. Ponadto obozowicze w trzyosobowych grupach mieli za zadanie wykonać prezentacje na temat wybranego olimpijczyka. Dzięki temu mogliśmy się zapoznać z biografiami 17 olimpijczyków, m.in. Anity Włodarczyk, Justyny Kowalczuk–Tekiel, Kamila Stocha, Adama Małysza oraz Haliny Konopackiej, której imieniem Fundacja Lotto dofinansowała nasz pobyt nad morzem.

Starania wszystkich uczestników zostały docenione pod koniec obozu – zostały im wręczone medale, słodycze oraz upominki i gadżety. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje talenty na Pokazie Talentów, poznać staropolskie zwyczaje weselne, porozmawiać na temat zagrożeń współczesnego świata. Uśmiech nie schodził z twarzy uczestników. Na wakacyjnych wyjazdach nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na wspólny śpiew, modlitwę. Ten wspólny wyjazd umożliwił nie tylko wielu dzieciom i młodzieży spędzenie wolnego czasu poza miejscem zamieszkania, ale także wspaniałą okazją do pogłębienia wiary, zawiązania pięknych przyjaźni, poznania kultury i przyrody naszej Ojczystej Ziemi.

Ważnym elementem … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWraki czołgów w Kijowie. Ukraina zorganizowała Rosjanom „paradę zwycięstwa”
Następny artykułJuż tylko niecałe 2 tygodnie do końca wakacji. Jakie jeszcze plany mają częstochowianie? [SONDA]