Do tej pory radą społeczną w WSS nr 3 kierował Mariusz Raczek – człowiek niezwiązany z żadną opcją polityczną, a kojarzony bardziej ze środowiskiem akademickim (nauczyciel akademicki) jako ekspert rozwoju regionalnego. Jak udało nam się dowiedzieć, dwa tygodnie temu w jego miejsce powołano Cezarego Rajcę – osobę kojarzoną z Prawem i Sprawiedliwością. Jakimi kompetencjami może się pochwalić? Co zadecydowało o jego wyborze? Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego jak na razie nie odbiera telefonu, nie odpowiada na wiadomości.
Z informacji udostępnionych przez Starostwo Powiatowe w Rybniku wynika, że Cezary Rajca – mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn studiował na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Prawa i Administracji.
Zobacz także
Działacz społeczny, prezes Miejskiego Klubu Sportowego Czerwionka, organizator spotkań i wyjazdów patriotycznych. Współpracuje z parlamentarzystami PiS na rzecz mieszkańców Czerwionki – Leszczyn. Obecnie pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Powiecie Rybnickim. Członek Komisji Drogownictwa, Transportu, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz Komisji Oświaty i Pomocy Społecznej. Wybrany z listy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość – dowiadujemy się.
„Przyjąłem decyzję ze spokojem”
Nie znamy powodów, jakimi się kierował marszałek, wybierając Cezarego Rajcę. Zdaniem jednego z członków rady społecznej (chce zachować anonimowość), Jakub Chełstowski chce mieć w niej kolejnego, „swojego człowieka”.
Pan Raczek był niezależnym fachowcem, tutaj pojawia się partyjny funkcjonariusz. O tym fakcie zostaliśmy powiadomieni mailowo – mówi.
Co na to sam Mariusz Raczek? Nie ma żalu do marszałka.
Nie doszukuje się ukrytego, drugiego dna. Takie zmiany się zdarzają i między nami nie było kwestii spornych. Przyjąłem decyzję marszałka ze spokojem i zrozumieniem – mówi nam były szef rady społecznej szpitala.
Dodaje, że skład rady zmienia się najczęściej w momencie, gdy stery lecznicy obejmuje nowa dyrekcja.
W radzie służyłem pomocą od 12 lat. Być może stąd ta zmiana – zastanawia się Mariusz Raczek.
Jego zdaniem zarówno przed nowym szefem szpitala, jak i przewodniczącym rady stoi wiele wyzwań w niestabilnych warunkach funkcjonowania.
Będą musiały szybko rozwiązać kilka ważnych spraw – dodaje.
„Doszukiwanie się politycznego kontekstu jest nietrafione i nieuczciwe”
Co na to sam Cezary Rajca? Otrzymaliśmy od niego komentarz. Poprosił, by zamieścić go w takiej formie:
W skład Rady Społecznej WSS nr 3 SPZOZ w Rybniku zostałem powołany uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego z dnia 20 lipca br.
Jak zapewne Pan wie, szpital znajduje się w trudnej sytuacji. Aby rozwiązać jego problemy potrzebna jest dobra współpraca na kilku poziomach decyzyjnych, począwszy od dyrekcji placówki, poprzez samorząd powiatu rybnickiego – którego jestem radnym, a na władzach województwa kończąc. W ostatnim czasie wielokrotnie rozmawiałem z Marszałkiem Województwa Śląskiego na temat sytuacji szpitala. Doszukiwanie się w tym politycznego kontekstu jest zwyczajnie nietrafione i nieuczciwe wobec mieszkańców, którzy mają prawo do bezpieczeństwa zdrowotnego, za które – jako samorządowiec – czuję się także współodpowiedzialny. Zasiadanie w Radzie Społecznej rybnickiego szpitala nie jest lukratywną posadą, ale odpowiedzialnym i trudnym wyzwaniem. Swoją decyzją Marszałek dał dowód poważnego traktowanie samorządu powiatu rybnickiego, bez którego zaangażowania i współpracy nie uda się rozwiązać problemów WSS nr 3.
Jestem zaskoczony, że zarzut o polityczne „nadanie” pada tylko pod moim adresem. Zdecydowana większość Rady Społecznej, w tym jej wiceprzewodniczący Pan Radny Grzegorz Wolnik to osoby związane czy kojarzone z określoną opcją polityczną, ale czy to utrudnia albo uniemożliwia pracę na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego społeczności lokalnej?!
Jeszcze raz powtórzę, że szpital znajduje się obecnie w trudnej sytuacji i razem z nowym dyrektorem będziemy podejmować wszelkie kroki, by poprawić jego funkcjonowanie, a mieszkańcom zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa zdrowotnego.
Rada społeczna mocno partyjna
Nie ulega jednak wątpliwości, że rada społeczna szpitala składa się z przedstawicieli reprezentujących głównie opcje polityczne. Mamy tam bowiem Julię Kloc-Kondracką (radną wojewódzką z PiS i córkę Izabeli Kloc – europosłanki PiS). Jest Łukasz Dwornik – szef klubu radnych PiS w Rybniku, Michał Woś (sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, członek Solidarnej Polski), czy Stanisław Jaszczuk (radny wojewódzki PiS, kierownik biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rybniku).
Z drugiej strony w radzie zasiada Grzegorz Wolnik, radny wojewódzki Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik ds. planowania, rozwoju i gospodarki w urzędzie gminy i miasta w Czerwionce-Leszczynach. Jest też Henryk Siedlaczek (również radny wojewódzki KO). Tylko w zasadzie dwie osoby zasiadające w radzie społecznej są związane ze służbą zdrowia. Mowa o Krzysztofie Sajewiczu (neurochirurg w WSS nr 2) i Januszu Martynku (Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe).
Dodajmy na koniec, że przedstawiciele rady społecznej WSS nr 3 w Rybniku nie pobierają wynagrodzenia z racji pełnionych tam funkcji. Rada społeczna jest organem doradczym dyrektora szpitala, jej postanowienia nie mają charakteru obligatoryjnego do spełnienia przez szefa lecznicy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS