To badanie przeprowadzone przez firmę Atlas VPN pokazuje, że największy wzrost zainteresowania technologią VPN (która pozwala budować wirtualne sieci prywatne) notuje się ostatnio w Rosji. Według badania noszącego nazwę Global VPN Adoption Index, w pierwszej połowie 2022 r. liczba pobrań narzędzi świadczących usługi VPN na całym świecie przekroczyła granicę 215 milionów, a największą zmianę na tym rynku odnotowano w Rosji, gdzie prawie co czwarty obywatel tego kraju pobrał usługi VPN.
Indeks popularności technologii VPN firmy Atlas VPN zawiera przegląd statystyk VPN dla poszczególnych krajów i wyjaśnia, dlaczego sieci VPN są tak rozpowszechnione w niektórych krajach, podczas gdy w innych cieszą się mniejszym zainteresowaniem. Dane pozwalające stworzyć taki raport zostały pobrane z Google Play Store i Apple App Store za pomocą usług Sensor Tower i App Tweak.
Wcześniej, czyli przed pierwszą połową 2022 roku, z usług VPN w Federacji Rosyjskiej korzystała od 3% do 9% użytkowników internetu (w 2020 było to 3,4%, a w 2021 nieco ponad 8%). Jednak w marcu tego roku stało się coś niespodziewanego. Rosyjski sąd zablokował dostęp do sieci społecznościowych Facebook i Instagram, twierdząc iż spółka Meta – do której należą te sieci – jest organizacją „ekstremistyczną”. I to był chyba zapalnik, które skierował uwagę Rosjan na technologię VPN.
Polecamy: VPN ‒ jak ochronić swoją firmę przed atakami hakerskimi?
Dość powiedzieć iż w następnych miesiącach w Rosji nastąpił bezprecedensowy wzrost popytu na sieci VPN. Wykorzystanie VPN w Rosji osiągnęło rekordowy poziom, w sumie 35 milionów pobrań w ciągu sześciu miesięcy, co oznacza, iż z usług tych korzysta obecnie w Rosji 23,94% internautów. Innymi słowy, prawie 1 na 4 obywateli Rosji pobrało w pierwszej połowie 2022 roku aplikację VPN.
W rankingu biorącym pod uwagę odsetek obywateli korzystających z usług VPN, w pierwszym kwartale 2022 roku pierwsze miejsce zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie z wynikiem 25,72%. Kolejne miejsca zajmują następujące kraje: Katar (24,03%), Rosja (23,94%), Singapur (20,32%), Oman (18,45%), Arabia Saudyjska (15,15%), Kuwejt (12,08%, Luksemburg (10,90%, Holandia (10, 88%) i Ukraina (9%). Jak widać prym wiodą tu chyba nie przypadkowo kraje arabskie.
Polska zajmuje 56. miejsce z wynikiem 3,15%. W poprzednich latach było to 2,64% (w 2020 roku) i 4,18% (w 2021 roku).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS