A A+ A++


Zobacz wideo

W związku ze skażeniem Odry w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim obowiązują zakazy korzystania z wody z zatrutej rzeki. W Zachodniopomorskiem obowiązuje on do dziś – do 18 sierpnia.

Zgodnie z zapowiedzią, jaką złożył wojewoda zachodniopomorski w TOK FM, zakaz na terenie tego województwa został przedłużony. Jak poinformowało Radio RMF FM – do 25 sierpnia.

Do tej pory ze skażonej rzeki na terenie Pomorza Zachodniego wyciągnięto 82 tony śniętych ryb, a także np. skorupiaków.

Dominika Wielowieyska pytała wojewodę zachodniopomorskiego o zarzuty Niemców, którzy uważają, że zostali zbyt późno poinformowani przez stronę polską o zagrożeniu.

– Ja stronę niemiecką poinformowałem pierwszego dnia, kiedy pojawiły się pierwsze, pojedyncze śnięte ryby, a więc 11 sierpnia. Jeżeli zarzutem strony niemieckiej jest to, że nie zostali powiadomieni odpowiednio wcześnie, a w związku z tym nie mogli podjąć odpowiednich działań, to proszę zauważyć, że w województwie zachodniopomorskim od 148 kilometrów wiedzieli, że płynie śnięta ryba – zapewniał Bogucki. I to Niemcom wytykał niemrawe działania.

– Dzisiaj u nas w 15 miejscach mamy zbudowanych 26 zapór, po stronie niemieckiej na tym odcinku zachodniopomorskim w dwóch miejscach są trzy zapory. Co wynika z tego, że strona niemiecka się o tym dowiedziała? – pytał retorycznie. Zarzucał też Niemcom, że w minioną sobotę w rozmowach ministerialnych obiecali, że będą intensywnie budować zapory. – Od tamtego czasu powstało jedno miejsce z dwiema zaporami – stwierdził.

– Polski premier był tutaj. Ja nie widziałem kanclerza niemieckiego nad brzegiem Odry, mimo że jest to nasza wspólna rzeka, nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze – dodał Bogucki. Wojewoda uznał za uzasadnione porównanie tej sytuacji do pożaru u sąsiada. – Jeżeli płonie wspólny dom i zaczyna się pożar u sąsiada i pani go widzi, to czy pani gasi ten pożar czy czeka na informację i szuka winnych? – pytał Bogucki.

Wielowieyska zwróciła uwagę na to, że kalendarium zdarzeń pokazuje wyraźnie, iż to nasze służby zlekceważyły informacje o pojawiających się śniętych rybach. Zwróciła uwagę, że w dużej mierze są one upolitycznione. – Na przykład prezesem Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie jest Marek Subocz, który jest synem polityka PiS. Prezesem wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska jest pan, który głównie jest znany z tego, że kierował klubem “Gazety Polskiej” w Szczecinie – wyliczała dziennikarka.

Zdaniem wojewody zachodniopomorskiego wojewódzki inspektor ochrony środowiska zachował się jednak prawidłowo. – Pani odnosi się do kwestii politycznych i ja to rozumiem, bo być może z poziomu Warszawy te kwestie polityczne są najważniejsze. Dla mnie tutaj na miejscu najważniejsze są kwestie merytoryczne – zapewniał gość TOK FM.

Posłuchaj rozmowy:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa rybnickim rondzie Niedobczyce-Paryż powstała… wieża Eiffla
Następny artykułSenat będzie grał katastrofą na Odrze? Fogiel komentuje