Święto jest dosyć młode, bo obchodzi się je od kilkunastu lat, ale przyciąga na Górę Gradową ludzi z wielu części Kaszub. Dzisiaj pod masztem, na którym zawisła kaszubska, flaga byli goście z Gdańska, Rumii, Kartuz, Pucka czy Helu.
Co roku staram się być, bo mało kaszubskości można doświadczyć w Gdańsku, a to jest do tego świetna okazja – mówił młody chłopak z Gdańska uczestniczący w Święcie Flagi Kaszubskiej z Gdańska.
Jak podkreśla inny świętujący, który przyjechał z Helu, kontynuacja kaszubskiej tradycji jest bardzo ważna.
Jestem Kaszubem, więc przyjeżdżam na święto naszej flagi. To jest ważne dla nas święto, bo obchodzone jest w rocznicę wywieszenia pierwszej flagi w Kartuzach, a dziś kontynuujemy tę tradycję – tłumaczył mężczyzna z Helu.
Święto flagi obchodzone jest na pamiątkę pierwszego, publicznego wywieszenia kaszubskiej flagi 18 sierpnia 1929 r. w czasie zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów, które utworzyła grupa kaszubskich nauczycieli.
Był to okres, kiedy prawa Kaszubów nie były tak obszerne jak dzisiaj. Były to początki walki społeczności kaszubskiej o nasze prawa, bo ani język nie był uznawany, ani Kaszuby kulturowo nie mogły się rozwijać. Kiedy 18 sierpnia wywieszono flagę podczas zjazdu, wicestarosta kartuski por. Leon Paźniewski, który pochodził z Kujaw, przysłał żandarmerię wojskową, aby te flagi zdjęto, bo uważał, że to akt antypaństwowej manifestacji tego, że Kaszubi chcą się odłączyć od Polski – opowiada RMF FM Mateùsz Titës Meyer z Fundacji Kaszuby, pomysłodawca Święta Flagi Kaszubskiej.
Jak relacjonuje, liderzy Zrzeszenia Jan Trepczyk i Aleksander Labuda odmówili wydania flag. Czarno-złota flaga pozostała wywieszona po tym jak nauczyciele zgodzili się obok niej wywiesić flagę Polski.
Barwy flagi bezpośrednio pochodzą od herbu kaszubskiego pochodzącego z XII w. jest to czarny gryf na złotym tle.
Jest też symboliczne znaczenie jaki kaszubi nadają tym kolorom. Czarny ma oznaczać trud pracy wkładanej w rozwój kaszubszczyzny, chronienia naszych praw albo trud pracy wkładany w uprawę słabej jakości gleb na Kaszubach, a złoty to wszelkie owoce, jakie ta praca przynosi – dodaje Meyer.
Największa flaga kaszubska, która zawisła dziś na Górze Gradowej, ma 5 metrów szerokości i 8 metrów długości. Powiewać tam będzie do jutrzejszego wieczora. Dziś, wzdłuż głównych ulic w mieście również wywieszono kaszubskie flagi.
Autor: Stanisław Pawłowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS