Każdy, kto przez wzgląd na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie może przyjść do biblioteki – może zamówić książkę telefonicznie. Wystarczy tylko zadzwonić. „Książka na telefon” to darmowa usługa, przeznaczona dla mieszkańców Cieszyna.
W jaki sposób „Książka na telefon” trafia pod wskazany adres? Czytelnik zamawia książkę telefonicznie pod numerem telefonu 33 85 20 710 (wewnętrzny 21), uzgadniając z bibliotekarzem termin i sposób odbioru. Książki zamówione telefonicznie do godz. 13.00 mogą być dostarczone do domu czytelnika w tym samym dniu. Zamówienia złożone po godz. 13.00 realizowane są w dniu następnym – czytamy w regulaminie.
A jak usługa wygląda w praktyce?
– Książki dostarczają czytelnikom pracownicy biblioteki. To dodatkowa okazja dla osoby, która z pewnych przyczyn, czy też ze względu na wiek i odległość od biblioteki – nie może do niej dotrzeć, na to by nie tylko zagłębić się w treści upragnionej książki, ale również okazja do kontaktu z drugim człowiekiem i wymiany spostrzeżeń na temat lektury – wyjaśnia Izabela Kula, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
Zdarza się, że panie pracujące w bibliotece swojego wsparcia udzielają nie tylko, gdy potrzebna jest książka, ale również w wielu innych przypadkach. Jakich? Na przykład w wyprowadzaniu psa na spacer. – Można to również nazwać pomocą sąsiedzką… – śmieje się I. Kula.
Warto podkreślić, że wstępna analiza ankiety skierowanej do seniorów miasta Cieszyna i pytanie dotyczące sposobu, w jaki najczęściej ankietowani spędzają czas wolny – wyraźnie pokazała, że oprócz spacerów, czasu spędzanego na działce i w ogródku – to właśnie czytanie książek stało się doskonałym sposobem na odpoczynek i relaks, zachowanie sprawności intelektualnej, ale również na to, by czerpać z dobrodziejstw, jakie oferuje nam literatura…
– Dlatego też cieszy nas, że w Cieszynie czytelnictwo ma się tak dobrze. Dodatkowym powodem do zadowolenia jest również fakt, że już niebawem Biblioteka Miejska wzbogaci się o kolejne nowości wydawnicze. A wszystko za sprawą otrzymanego dofinansowania w kwocie 12 500 zł z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – komentuje Krzysztof Kasztura, I zastępca burmistrz miasta Cieszyna.
Mamy dla Was kilka ciekawostek…
Czy wiecie, że czytelnicy w wieku 60 plus stanowią aż 25 procent wszystkich osób wypożyczających książki w cieszyńskiej Bibliotece Miejskiej? Okazuje się również, że po książki najczęściej sięgają panie, które zaczytują się w literaturze obyczajowej, ale też w kryminałach. Podobne lektury wybierają również panowie, z tą różnicą, że oprócz kryminału sięgają najczęściej po literaturę faktu, historyczną i podróżniczą.
Warto podkreślić, że spośród 50 najbardziej aktywnych czytelników w roku 2022 aż 29 osób (25 kobiet i 4 mężczyzn) to czytelnicy powyżej 60. roku życia. Warto również dodać, że najstarsza czytelniczka Biblioteki Miejskiej ma 90 lat.
Jesteście ciekawi, ile książek w tym roku wypożyczyła najaktywniejsza czytelniczka w wieku 60 plus? – Pani, miłośniczka czytania wypożyczyła aż 334 pozycje książkowe – zdradza dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS