Podczas targów Armia-2022 rosyjski holding Wiertoloty Rossii zaprezentował nowy, bezzałogowy śmigłowiec. Sprzęt to efekt współpracy Białorusi i Rosji, a jego gabaryty i ładowność mają pozwolić na wykonywanie szerokiego zakresu zadań.
BAS-750 to nowy, bezzałogowy śmigłowiec, będący efektem współpracy firm z Białorusi i Rosji. Bezzałogowiec ma klasyczny układ konstrukcyjny, z dużym wirnikiem głównym i niewielkim ogonowym.
Jego nazwa – BAS-750 – nawiązuje do masy startowej. Śmigłowiec może przenosić do 200 kg ładunku, wznieść się na 3500 metrów i latać z prędkością do 180 km/h. Jak podaje producent, długotrwałość lotu tej maszyny sięga sześciu godzin.
Większy zasięg dzięki retranslacji
BAS-750 został wyposażony w zestaw pięciu kamer i białoruską głowicę optoelektroniczną Peleng. Na pokładzie ma także moduł samoobrony z wyrzutniami flar lub dipoli, a zasięg systemów łączności pozwala na komunikację na dystansie do 150 km.
Ponieważ zestaw BAS-750 składa się z dwóch maszyn i stacji kierowania, prawdopodobne jest zwiększeni zasięgu, poprzez wykorzystanie jednego z dronów BAS-750 w roli retranslatora – latającego przekaźnika, przesyłającego dalej dane nadesłane przez inny bezzałogowiec.
“BAS-750 jest starszym bratem drona BAS-200. Kontynuuje linię wielofunkcyjnych systemów bezzałogowych zdolnych do wykonywania szerokiego spektrum zadań. Należą do nich operacje poszukiwawcze, geodezja, mapowanie, monitoring gruntów rolnych, dróg, zbiorników wodnych, infrastruktury naftowej i gazowej, linii energetycznych, komunikacji i rurociągów, a także transportu ładunków. Dron jest w stanie dostarczyć samolotem ładunki ważące do 200 kilogramów z prędkością 180 km/h” – przedstawia drona Oleg Jewtuszenko z korporacji Rostec.
Nowa wersja bezzałogowca Hunter
Wiertoloty Rossii reklamuje swój sprzęt jako dzieło Narodowego Ośrodku Budowy Śmigłowców im. Mila i Kamowa. Prawdopodobnie jest to jedynie chwyt reklamowy. Jak zauważa Adam Maciejewski z Zespołu Badań i Analiz Militarnych, konstrukcja jest bardzo podobna do pokazanego przed rokiem, białoruskiego śmigłowca Hunter, a BAS-750 jest prawdopodobnie jego wersją rozwojową.
Nieznane są możliwości bezzałogowca w zakresie przenoszenia uzbrojenia. Prawdopodobnie przeznaczone są na to dwa punkty podwieszeń na końcach niewielkich skrzydeł.
Łukasz Michalik, dziennikarz Wirtualnej Polski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS