Dziś wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące wzoru na otrzymanie dodatku węglowego. Jednak wnioski o przyznanie go można było składać już od wczoraj (wtorek 16 sierpnia). Tyle że nie przyjmowały go urzędy, bo brakowało rozporządzenia. Sytuacja zmieniła się dopiero we wtorek późnym wieczorem.
Anna Moskwa, minister klimatu, poinformowała na Twitterze, że „(…) podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł”.
Gdzie złożyć wniosek?
Żeby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba złożyć wniosek w swojej gminie do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.
We wniosku trzeba będzie podać:
– dane osobowe,
– numer i serię dowodu osobistego,
– numer rachunku do wykonania przelewu,
– dodatkowo należy wymienić dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego.
Najważniejszym wymaganiem jest jednak wcześniejsze zgłoszenie pieca do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (wciąż jeszcze można to zrobić).
Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać osobiście lub za pomocą poczty oraz online (np. przez e-PUAP). Wniosek ma sześć stron (wzór w galerii).
Kto dostanie pieniądze?
Dodatek otrzymają osoby opalające swoje domy węglem kamiennym lub jego pochodnymi i używające:
kuchni węglowej,
kotła na paliwo stałe,
kominka,
kozy,
ogrzewacza powietrza,
trzonu kuchennego,
piecokuchni,
pieca kaflowego na paliwo stałe.
Wniosek może złożyć tylko jedna osoba z danego gospodarstwa domowego.
Obecnie trwają prace sejmowe nad wsparciem dla gospodarstw ogrzewających się przy użyciu LPG, drewna, pelletu, oleju opałowego oraz wsparcie dla ciepłowni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS