A A+ A++


Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku – ale nie dla wszystkich. Co roku liczba bezdomnych zwierząt zwiększa się właśnie w okresie urlopowym. Czy można jakoś temu zaradzić?

Z propozycją rozwiązania problemu przychodzi Fundacja ZWIERZ. „ZWIERZowa Akcja Kastracja!” ma na celu zmniejszenie liczby bezdomniaków oraz uwrażliwianie społeczeństwa na los niechcianych zwierząt.

Zachęcamy do przeczytania ich artykułu na ten temat oraz dołączenia do akcji.

Jak rozwiązać problem bezdomności zwierząt w Polsce? Istnieje tylko jedno skuteczne rozwiązanie.

Według Raportu rocznego Głównego Lekarza Weterynarii z wizytacji schronisk dla zwierząt za rok 2020 do schronisk trafiło prawie 125 tys. psów i kotów. Świadczy to o tym, że bezdomność zwierząt w Polsce cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i wiele z nich może liczyć jedynie na betonowy boks w jednym ze schronisk zamiast wygodnej kanapy we własnym domu. Należy też mieć na uwadze, że zwierząt szukających domów jest znacznie więcej, niż pokazują statystyki, które nie obejmują zwierząt przebywających pod opieką organizacji pozarządowych.

Najwyższa Izba Kontroli postanowiła przyjrzeć się zjawisku bezdomności, przeprowadzając kontrolę, której wynikiem był opublikowany w 2016 r. raport. Wynika z niego, że gminy podejmują szereg działań mających na celu zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom, jednakże pozostają bezskuteczne w przypadku zapobiegania ich bezdomności. Jednocześnie w tym samym raporcie jasno wskazano, co należy zrobić, by problem bezdomności zwierząt rozwiązać – mowa oczywiście o kastracji oraz trwałym znakowaniu.

ZWIERZowa Akcja Kastracja! zainicjowana przez Fundację ZWIERZ to projekt, który powstał w odpowiedzi na istniejący problem. Jego celem jest aktywne wspieranie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich we wprowadzaniu na ich terenie bezpłatnych programów kastracji i trwałego znakowania psów i kotów przebywających pod opieką mieszkańców oraz kotów wolno żyjących, a w perspektywie długofalowej trwałe ograniczenie bezdomności zwierząt.

Fundacja udziela gminom wsparcia finansowego realizowanego w formule „pół na pół”. Oznacza to, że każda gmina włączająca się do ZWIERZowej Akcji Kastracja! przeznacza 5 000 zł na wykonanie zabiegów, natomiast kolejne 5 000 zł gmina otrzymuje od Fundacji ZWIERZ w postaci darowizny.

Poza wsparciem finansowym pracownicy gmin mają możliwość uczestniczenia w cyklu nieodpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów z dziedziny ochrony praw zwierząt. Na każdym etapie realizacji projektu Fundacja ZWIERZ zapewnia wsparcie merytoryczne w zakresie pomocy w tworzeniu programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, a także tworzenia dokumentów niezbędnych do wprowadzenia Akcji Kastracja! w gminie.

Ponadto gminy otrzymują spersonalizowane materiały pozwalające na promowanie Akcji Kastracja! wśród mieszkańców, a także propagujące skuteczne metody walki z bezdomnością zwierząt, informatory o zapobieganiu bezdomności zwierząt w gminach oraz o opiece nad kotami wolno żyjącymi.

ZWIERZowa Akcja Kastracja! jest skoncentrowana na współpracy z gminnymi samorządami. Jednak do akcji zaproszone są również organizacje i osoby, które działają lub chcą zacząć działać na rzecz walki z bezdomnością zwierząt na swoim terenie. Zadaniem organizacji i osób współpracujących jest rozmowa z włodarzami gmin i zachęcenie ich do wprowadzania skutecznych rozwiązań w walce z bezdomnością zwierząt, w tym także Akcji Kastracja!. Przed spotkaniami w urzędach gmin aktywiści będą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach, aby odpowiednio się przygotować.

Obecnie trwa nabór do III Edycji Akcji Kastracja!. Zgłosić się można poprzez formularz na stronie internetowej. W przypadku organizacji i osób współpracujących nabór trwa do 31 sierpnia, z kolei gminy mogą zgłaszać się do 31 października. Więcej informacji o akcji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na http://www.akcjakastracja.org. WSPÓLNIE OGRANICZYMY BEZDOMNOŚĆ ZWIERZĄT!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKłodzko: spółdzielcy wybiorą nowych członków Rady Nadzorczej
Następny artykułAgata Młynarska o chorobie Leśniowskiego-Crohna. Boli „cały człowiek”