A A+ A++

W związku z ogromną tragedią, jaką jest masowe śnięcie ryb w Odrze, i odnosząc się do wprowadzających w błąd opinię publiczną komentarzy i opinii, wygłaszanych przez różne osoby i instytucje, pragnę wyjaśnić:

– Starosta nie jest organem właściwym w sprawach gospodarki wodnej, a jedyne zadania z zakresu ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021, poz. 2233 ze zm.) realizuje w stosunku do spółek wodnych. Ta sprawa jednak nie dotyczy ich działalności, nie działają one bowiem w granicach wód płynących, do których zalicza się również Odrę. Zgodnie z art. 212 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2021, poz. 2233 ze zm.) prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, wykonują Wody Polskie. Dotyczy to śródlądowych wód płynących oraz wód podziemnych. Jak wynika dalej z tego przepisu Wody Polskie wykonują prawa właścicielskie w stosunku do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, znajdujących się w obrębie działki ewidencyjnej, która obejmuje także śródlądowe wody płynące będące własnością Skarbu Państwa (art. 212 ust. 2 ustawy).

Uważam, że w obliczu daleko idących skutków obejmujących znaczną część zlewni Odry niezbędne działania w tej sprawie powinny podejmować właściwe, wyspecjalizowane organy i instytucje państwowe takie jak: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie przy zaangażowaniu ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Zwłaszcza ta ostatnia instytucja jako reprezentant właściciela (Skarb Państwa) – jak wynika z przepisów, powinna być predestynowana do roli gospodarza na rzece Odrze.

Jednocześnie informuję, że począwszy od 30 lipca 2022 r. (zawiadomienie o możliwości śnięcia ryb w kanale Odry w Oławie z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu), działając poprzez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podejmowane były działania koordynacyjne w tej sprawie. W ramach tych działań poinformowano właściwe służby, organy i instytucje państwowe, między innymi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Do dziś powiatowe Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego znajduje się w stanie gotowości, współdziałając z wszelkimi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za nadzór nad Odrą.

Starosta Oławski
Zdzisław Brezdeń

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdzie jest burza. Chmury prawie nie ruszają się z miejsca, a to może mieć poważne skutki
Następny artykułSzwecja i Finlandia w NATO. Scholz przekonany, że Turcja ratyfikuje wnioski