A A+ A++

Częstochowianki i częstochowianie powitali w niedzielę, 14 sierpnia XXIX Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. W poniedziałek odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego.  

Tradycja pielgrzymowania żołnierzy do jasnogórskiego klasztoru sięga roku 1991, kiedy wojskowi przybyli do Częstochowy jako część Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. W 1996 r. dołączyli do nich żołnierze z innych państw. Obok wojskowych maszerują przedstawiciele innych służb mundurowych, m.in. straży granicznej czy służby celnej. Pielgrzymka odbywa się co roku. Jedynie w 1997 konieczność zaangażowania armii do usuwania skutków klęski powodzi sprawiła, że pielgrzymkę odwołano.

W niedzielę, 14 sierpnia rano na Przeprośnej Górce odprawiono uroczystą mszę św. z udziałem żołnierzy, kombatantów, a także m.in. przedstawicieli władz Częstochowy. Wczesnym popołudniem pielgrzymka wojskowa przeszła przez most na Zawodziu, koło kościoła św. Zygmunta, a potem przemaszerowała Aleją Najświętszej Maryi Panny do alei Sienkiewicza. Tam złożono kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza. Przemarsz zakończył się pod jasnogórskim szczytem

W poniedziałek, 15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego o godz. 20 odbędzie się zbiórka pocztów sztandarowych na dziedzińcu Klasztoru o.o. Paulinów; a o 21.00 w Kaplicy Matki Bożej rozpocznie się uroczysty Apel Jasnogórski według ceremoniału wojskowego z udziałem kompanii honorowych Wojska Polskiego oraz dowódców Polskich Sił Zbrojnych. W uroczystości wezmą też udział przedstawiciele władz Częstochowy oraz poczet sztandarowy miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMałopolskie: posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego ws. śniętych ryb
Następny artykułŻółta wstążka symbolem partyzantki antyrosyjskiej