A A+ A++

Generałowie, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, a także pracownicy wojska – przy wtórze orkiestry wojskowej z Krakowa – przybyli do Częstochowy w ramach 29. Pielgrzymki Wojskowej. W sumie było to 311 osób. Pod Częstochową na tzw. Przeprośnej Górce dołączyli do nich inni przedstawiciele służb mundurowych – Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

Pielgrzymka wojskowa rozpoczęła się 5 sierpnia mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego w Warszawie. Hasłem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana “Syn was wyzwoli”. Żołnierze wędrowali dziewięć dni i w tym czasie pokonali 306 kilometrów.

Grupę żołnierzy stanowiły formacje Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Inspektoratów Wsparcia Sił Zbrojnych, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Obrony Terytorialnej, Dowództwa Garnizonu “Warszawa”, a także komórki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej. Wśród pątników byli również przedstawiciele uczelni wojskowych.

Przewodnikiem tegorocznej wojskowej pielgrzymki był ks. mjr Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, weteran pielgrzymki wojskowej. Po raz pierwszy z pątnikami przybył też biskup polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Wśród wędrujących było również dwóch generałów Wojska Polskiego. Pielgrzymom w mundurach towarzyszyło 7 kapelanów Ordynariatu Polowego.

Pielgrzymka Wojskowa połączona była z obchodami Święta Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. W asyście władz miasta, a także funkcjonariuszy straży miejskiej złożono kwiaty pod pomnikiem Jerzego Popiełuszki oraz Grobem Nieznanego Żołnierza.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 r. wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została odwołana trzykrotnie: z powodu tragicznej powodzi w 1997 r oraz w roku 2020 i 2021 z powodu pandemii.

Zobacz zdjęcia:

Zobacz galerię(90 zdjęć)

Tuż po Pielgrzymce Wojskowej weszła Pielgrzymka Strażaków, która odbyła się już po raz 16. Wzięło w niej udział 57. strażaków, reprezentujących Państwową Straż Pożarną i Ochotniczą Straż Pożarną oraz ich bliscy i sympatycy. Wyruszyli z katedry św. Michała archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze, by po 10 dniach drogi i pokonaniu 320 km dotrzeć do upragnionego celu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVikings On Trampolines. Twórca Owlboy prezentuje nową grę dla fanów kooperacji
Następny artykułPłonie pustostan przy ul. Ludowej. Dym widać z drugiego końca miasta