Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom – twierdzi dr Paweł Grzesiowski. Wędkarze i mieszkańcy zgłaszali problemy z wodą już wcześniej. Marszałek woj. lubuskiego składa wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
W woj. lubuskim trwa usuwanie ton martwych ryb. Jest ich coraz więcej, głownie w okolicach Krosna Odrzańskiego, Cigacic czy Słubic i Kostrzyna nad Odrą. W akcję zaangażowani są wędkarze, strażacy i wolontariusze. Sytuacja jest na tyle poważna, że marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak poinformowała o złożeniu wniosku o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.
– Jak długo żyję nie widziałem takiej katastrofy ekologicznej – mówił na antenie TVN24 Mirosław Kamiński, prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze. – To co się dzieje to jest naprawdę tragedia.
Kwestię zanieczyszczenia Odry i ton śniętych ryb komentował także w mediach społecznościowych Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zagrożenie dla ludzi i zwierząt
“Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom. Zakażenia przenoszone tą drogą mogą stanowić poważne zagrożenie” – ostrzegł Grzesiowski.
Dodał, że w zaistniałej sytuacji zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska, chyba spełnione są kryteria stanu klęski żywiołowej, co wymaga nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem premiera Morawieckiego.
Resort infrastruktury – wyniki badań w ciągu tygodnia
W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach (lubuskie). Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry, w której doszło do masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb, zostaną udostępnione w ciągu tygodnia.
Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.
Specjalny sztab analizuje sytuację
Podczas konferencji prasowej szef resortu został zapytany, czy Ministerstwo Zdrowia podjęło działania w związku ze skażeniem Odry i czy jest zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
“Dziś o godzinie 12 rozpoczął się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji specjalny sztab, w którym uczestniczą przedstawiciele ministra zdrowia i sanepidu. Ta sytuacja (…) jest analizowana nie tylko pod kątem zagrożenia dla poszczególnych województw, ale też pod kątem działania wszystkich resortów, które są w to zaangażowane” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Podkreślił, że ten temat był dzisiaj tematem posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, w którym uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w tej chwili są wdrażane procedury, ale komunikację w tym zakresie będzie prowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cały czas służby sanepidu są obecne na miejscu w ramach działania administracji zespolonej.
Do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, aby wspierać działania przy usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze.
Źródło: TVN24/PAP/własne
Polecamy także:
W. Kraska: nie przewidujemy nauki zdalnej, ale monitorujemy sytuację
Biegły może czasem zaszkodzić pacjentowi
Pracoholizm a zdrowie psychiczne
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Katastrofa biologiczna w Odrze – wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS