A A+ A++

Nie opony, a wojsko i sport. To właśnie skojarzenia, które z naszym miastem będą mieli słuchacze Polskiego Radia Rzeszów, a także warszawskiego Radio Dla Ciebie. Do Dębicy zagościła wczoraj ich wspólna audycja. Ponad dwugodzinny program “Radio Biwak” nadawano z Parku Sokoła przy Domu Kultury „Śnieżka”.

Redaktorzy jak i goście podkreślili istotną rolę naszego miasta w bezpieczeństwie kraju (m.in. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich czy 33. Batalion Lekkiej Piechoty). O niepodległość walczyli także członkowie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Nie zabrakło również odniesienia do zbudowanego w 1912 roku budynku obecnej „Śnieżki”, w którym mieściła się siedziba towarzystwa.

Duży akcent położono na udział Dębicy na arenie sportowej. Nie każdy wie, że Dębica w latach 70-tych była „stolicą Polski” w zapasach (Józef i Kazimierz Lipieniowie zdobyli medale olimpijskie we wszystkich kolorach). Zachwalała nasze miasto wraz z basenami olimpijskimi, lodowiskiem i kortami jako najlepszy ośrodek sportowy w regionie Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Pani Marta Pawełko-Tokarz. Nie obeszło się bez wspomnienia o dębickiej piłce nożnej: klubach sportowych oraz szkolących młodzież i dzieci Szkole Mistrzostwa Sportowego i Dziecięcej Akademii Piłkarskiej. W plenerowym studio zagościł także Mirosław Kalita, obecny asystent trenera reprezentacji narodowej.

O ponad 20-letniej tradycji oper wystawianych przez Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze mówił jego dumny prezes Pan Paweł Adamek (podobno „Halkę” w wykonaniu dębiczan doceniła sama prapraprawnuczka kompozytora, Elżbieta Janowska Moniuszko). Zaprezentowali się Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie na czele z chórmistrzem Magdaleną Białorucką-Ogorzelec oraz Bohema Trio. Nie zabrakło również wspomnień o mistrzu Pendereckim. Uhonorowanego trzykrotnie amerykańską nagrodą Grammy kompozytora miały inspirować bijące w południe dzwony dębickiej fary pw. św. Jadwigi, do której uczęszczał wraz z dziadkiem (notabene, wywodzącym się z Raczyńskich).

Miasto, w którym, jak zauważyli redaktorzy audycji, różnica między najwyższym i najniższym punktem to zaledwie 200 m, posiada interesujące tematyczne ścieżki edukacyjne. Na ich tablicach znajdują się kody QR, dzięki którym możliwe jest pozyskanie większych informacji. Audioprzewodnik po śladach obecności Żydów w Dębicy ma także proponować turystom Ireneusz Socha.

Burmistrzowie zapraszali na nadchodzący 14. sierpnia piknik militarno-wojskowy. Wspomniano także o nowej muzycznej imprezie, którą ma planować miasto. 20. listopada ma się odbyć festiwal „Muzyczne Korzenie – Krzysztof Penderecki in memoriam”. O nim jednak na razie nie znajdujemy żadnych informacji.

Redaktor RDC Warszawa podkreślał zauważalne atuty miasta: świeże powietrze i uśmiechniętych mieszkańców oraz to, że w Dębicy nikt się nie spieszy, a ulicami chodzi zauważalnie wolniej.

Okazało się, że Dębica ma się czym pochwalić. Do odwiedzenia naszego regionu zapraszano turystów z Mazowsza. Biwakowe studio okazało się więc ciekawą akcją promocyjną miasta.

Partnerem audycji było Miasto Dębica.

Więcej informacji na temat audycji: https://radio.rzeszow.pl/audycje/radio-biwak-11-sierpnia-debica

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Dębica wojskiem i sportem stoi. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurniej o Puchar Starosty Opatowskiego w Tarłowie
Następny artykułBayern miał wobec “Lewego” swój plan! Niemiecki dziennikarz ujawnia