A A+ A++

Nowa produkcja własna CBS Reality „Zawsze na służbie” opowiada o śledztwie, które na lata trafiło do milicyjnych podręczników. Do dziś niewiele osób wie, co tak naprawdę wydarzyło się w Lubawie pod koniec lat 70.–nie wie tego nawet wielu zaangażowanych w poszczególne etapy sprawy milicjantów.

Twórcy dokumentu po raz pierwszy ujawniają udział osób, których rola w śledztwie może być dla jego uczestników dużym zaskoczeniem. Pokazują również, jak niewielki ślad może mieć ogromne znaczenie –jeśli tylko trafi w odpowiednie ręce…Premiera dwuczęściowego dokumentu już 13 i 14 sierpnia o 22:00 na antenie CBS Reality.

8 lipca 1979 roku, Lubawa. Niedziela. Milicjanci patrolowi Bogdan P. i Tadeusz K. zgodnie z planem odbyli wieczorną służbę. Kilka zgłoszeń, drobne awantury w trakcie wieczornej zabawy. Nic, co odbiegałoby od normy. Po północy Bogdan P. udał się do domu swoim samochodem. Około godziny 1:00 Tadeusz K. zdał broń, założył milicyjny płaszcz, wsiadł na służbowy motocykl i odjechał w stronę domu. Następnego dnia nie pojawił się na służbie.

Tego ranka do komendy w Lubawie trafia zgłoszenie dotyczące włamania do pobliskiego CPN-u. Milicjanci zbierają dowody z miejsca zdarzenia, ale przedłużająca się nieobecność Tadeusza K. niepokoi ich coraz bardziej. Okazuje się, że w nocy nie dotarł do domu, nie widziała go żona, nie widział go nikt. Sprawa z godziny na godzinę robi się coraz poważniejsza. O zajściu zostaje powiadomiona Komeda Wojewódzka Milicji w Olsztynie i rozpoczyna się śledztwo na szeroką skalę. Do Lubawy zjeżdżają milicjanci z sąsiednich miast. Przeszukują teren centymetr po centymetrze. Poszukiwania odbywają się również z powietrza za pomocą helikoptera, co dla mieszkańców Lubawy jest wielką sensacją.

Wszyscy zadają sobie pytania: co się wydarzyło w nocy z 8 na 9 lipca? Gdzie jest Tadeusz K.? Czy ktoś przyczynił się do jego zaginięcia -a jeżeli tak, to kto i dlaczego?„Zawsze na służbie”to dwuczęściowy program dokumentalny, opowiadający o śledztwie, którego zaskakujący przebieg do dziś jest w pamięci jego uczestników. Świadkowie wydarzeń, w tym emerytowani milicjanci, zabierają nas w miejsca, w których 40 lat temu rozegrał się dramat. Opowiadają o swoich przeżyciach, krok po kroku odtwarzają wydarzenia –i dostają możliwość poznania szczegółów, których wcześniej nie znali…

Kilka dni później na część z tych pytań udaje się uzyskać odpowiedź. 14 lipca w Ornowie, 25 km od Lubawy, dwóch nastoletnich kajakarzy na jeziorze Morliny (Ornowskie) zauważa dziwny kształt unoszący się na wodzie w przybrzeżnych trzcinach. Z bliska okazuje się, że to ciało mężczyzny w mundurze milicyjnym. Od tego momentu śledztwo dotyczące zaginięcia Tadeusza K. nabiera nowego znaczenia, a dzięki niewielkiemu, niepozornemu dowodowi doczeka się zaskakującego zakończenia.
Zawsze na służbie to dwuczęściowy program dokumentalny, opowiadający o śledztwie, którego zaskakujący przebieg do dziś jest w pamięci jego uczestników. Świadkowie wydarzeń, w tym emerytowani milicjanci, zabierają nas w miejsca, w których 40 lat temu rozegrał się dramat.
Opowiadają o swoich przeżyciach, krok po kroku odtwarzają wydarzenia i dostają możliwość poznania szczegółów, których wcześniej nie znali.

Premiera „Zawsze na służbie” odbędzie się 13 i 14 sierpnia o 22:00 na CBS Reality.

CBS Reality prezentuje oryginalne produkcje true crime, w tym „Kryminalne akta inspektor Biskupskiej”, „Zawód: profiler”, „DNA polskich zbrodni”, „Dzieci siostry Bernadetty”, „Kryminalne śledztwa PRL” oraz brytyjskie seriale produkcji własnej, np. „New Scotland Yard Files” i „Tropami zbrodni”. Oprócz oryginalnych treści kanał nadaje programy oparte na faktach, obejmujące szereg tematów: od autentycznych śledztw prowadzonych przez wydziały zabójstw przy użyciu najnowocześniejszych technik kryminalistycznych po codzienne życie służb granicznych w różnych częściach świata. W tym takie serie jak „Pogrzebani za domem”, „Na straży granic” i „Gliniarze na motocyklach”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWakacyjny wyjazd? Jak zapewnić troskliwą opiekę pupilowi podczas naszej nieobecności – poradnik.
Następny artykułMedia: Polsko-niemieckie zarządzanie kryzysowe nie funkcjonuje