A A+ A++

To był niezapomniany weekend z masą atrakcji. Mieszkańcy i turyści przebywający w Gniewie w dniach 5 – 7 sierpnia byli świadkami brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty oraz jarmarcznego zgiełku. Tłumy miłośników historycznych wrażeń wzięły udział w wyjątkowym widowisku historyczno-batalistycznym „Bitwa pod Gniewem 1626”.

Przez cały weekend ulice Gniewu tętniły życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Wszyscy przebywający w Gniewie, mieszkańcy, kowale, wystawcy, muzycy folkowi, turyści w tych dniach przenieśli się w czasie do XVII-wiecznej rzeczywistości. Przemierzając całe miasto, w każdym zakamarku można było poczuć ducha historii.

Okoliczni kowale zaprezentowali swój kunszt podczas IV Pokazu Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Toczyły się musztry i egzercunki piechoty, urozmaicone koncertami, tańcami i rzemieślniczymi warsztatami.

Głównym wydarzeniem podczas XXI Festiwalu Historycznego VIVAT VASA! było widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, która rozegrała się w sobotę 6 sierpnia w godzinach wieczornych. W bitwie udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z terenu Polski oraz z poza jej granic. Do walki stanęła piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewniły niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin. Strategicznym punktem obserwacyjnym stało się Wzgórze Zamkowe, skąd widzowie mieli rozciągający się widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów, tworzących niezwykle klimatyczną atmosferę. Wyjątkowym zakończeniem inscenizacji była uroczysta parada z pochodniami po gniewskich uliczkach na czele z kasztelanem Zamku Gniewskiego Jarosławem Struczyńskim oraz Burmistrzem Miasta i Gminy Gniew Maciejem Czarneckim.

Na Rynku w Gniewie odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące. Odbył się kolejny Jarmark Rzemiosł Dawnych. W klimatycznych kramach można było zapatrzyć się w dawne rękodzieło, lecznicze octy czy nawet w stroje z dawnych lat. Nie zabrakło także biesiadowania z muzyką inspirowaną historią. Gniewskie arkady wypełnione zostały dawnymi rzemieślnikami. Można było podziwiać pracę m.in. drukarza, kowala czy tkaczki.

W sobotę odbyło się również wręczenie nagród w festiwalowym konkursie zorganizowanym we współpracy z Hotelem Zamek Gniew. Główną nagrodą był sylwester dla dwóch osób z noclegiem w Zamku w Gniewie.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRybnik: miasto zamawia kolejne autobusy. Chodzi o 11 hybryd
Następny artykułTwarz chińskiego ruchu Me Too przegrywa w sądzie