Wielu uczniów i rodziców zastanawia się, czy wystarczy miejsc do szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2022. Wpływ na wątpliwości ma między innymi fakt, że do zielonogórskich placówek oświatowych uczęszcza znacznie więcej dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pytania w tej sprawie wystosował radny Janusz Rewers.
Czytaj także: Uczniowie będą mogli ubiegać się o dostanie nie do trzech a czterech szkół ponadpodstawowych
Radny pytał m.in. o liczbę uczniów aplikujących oraz miejsc i oddziałów klasowych w każdym z liceów oraz szkołach ponadpodstawowych w Zielonej Górze planowanych na rok 2022/2023. – Jaka jest liczba uczniów aplikujących oraz liczba miejsc i oddziałów klasowych w każdym z liceów, oraz w szkołach ponadpodstawowych w Zielonej Górze
planowanych na rok 2022/2023? – dopytywał radny. Prosił także o szczegółowe informacje zawierające m.in. nazwę szkoły i odpowiednio ilość miejsc, oddziałów klasowych i złożonych aplikacji. W odpowiedzi magistrat wyjaśnił, że w ofercie rekrutacyjnej na przyszły rok szkolny przygotowano ok. 2800 miejsc (95 oddziałów), uwzględniając plany naboru szkół ponadpodstawowych. – Liczba ta daje poczucie, że wszyscy absolwenci zielonogórskich szkół podstawowych znajdą miejsce w szkołach ponadpodstawowych – wyjaśnia urząd miasta.
Czy będą dodatkowe miejsca dla uczniów z Ukrainy?
Radny dopytywał także, czy planowane jest powiększenie ilości uczniów w oddziałach klasowych w związku z przybyciem do Polski z Ukrainy dzieci w wieku szkolnym. – Planowane jest uruchomienie dwóch oddziałów przygotowawczych na poziomie liceum. Ponadto, uruchomiony zostanie dodatkowy oddział ogólnodostępny na poziomie klasy II, skierowany przede wszystkim dla uczniów z Ukrainy, którzy w roku szkolnym 2021/2022 uczęszczali do oddziałów przygotowawczych – tłumaczy urząd miasta.
Ilu jest uczniów z Ukrainy?
Radny dopytywał także, jaka jest liczba uczniów pochodzących z Ukrainy, którzy kwalifikują się do nauki w pierwszych klasach liceów i szkół ponadpodstawowych oraz do starszych klas i czy są oni brani pod uwagę w przydziale miejsc w pierwszym naborze. – Liczba uczniów pochodzących z Ukrainy, którzy kwalifikują się do nauki w klasach I szkół
ponadpodstawowych jest zmienna i trudna do oszacowania. Wpływ na to mają indywidualne decyzje rodzin o dalszej migracji lub powrocie do kraju. Uczniowie z Ukrainy, którzy zakończyli edukację w polskim systemie na poziomie szkoły podstawowej i przystąpili do egzaminu ósmoklasisty, aktywnie uczestniczą w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Pozostali uchodźcy, z tzw. emigracji po napaści Rosji na Ukrainę, będą przyjmowani przez dyrektorów do szkół ponadpodstawowych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra z dnia 23 sierpnia 2017 r. – wyjaśnia magistrat.
Interpelację wraz z odpowiedzią znajdziecie tutaj: Interpelacja.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS