A A+ A++

Rynek kart graficznych do stacji roboczych żyje swoim życiem i choć zapewne zdecydowana większość z nas takowych nie użyje nigdy, Intel wychodzi naprzeciw tym, którzy z takich właśnie korzystają na co dzień. Poznajcie Arc Pro A50, Arc Pro A40 i Arc Pro A30M, czyli nowe, profesjonalne karty graficzne niebieskich.

Profesjonalne karty graficzne wykorzystujemy w stacjach roboczych i używamy do projektowania, tworzenia treści i obliczeń. Zaprezentowane przez Intela Arc Pro są pierwszymi tego typu akceleratorami i zapewne najsłabszymi, z jakimi przyjdzie nam obcować w obozie niebieskich. Arc Pro A40, Pro A50 i Pro A30M są najbardziej podstawowymi jednostkami, które nie różnią się zbytnio od siebie. Ostatnia, czyli Pro A30M, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych, skierowana jest na rynek mobilny.

Intel prezentuje karty graficzne na rynek profesjonalny. Arc Pro A30M, Pro A40 oraz Pro A50 dostępne jeszcze w tym roku.

Wszystkie trzy układy wyposażone zostały w 8 jednostek Xe układu ACM-G11, co daje w sumie 1024 jednostek obliczeniowych FP32. Zarówno Pro A30M, jak i Pro A40 pochwalić mogą się teoretyczną mocą obliczeniową FP32 na poziomie 3,5 TFLOPs. Nieco większa wydajność, bo 4,8 TFLOPs, zarezerwowana została dla Arc Pro A50. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim taktowanie rdzenia, którego wartość ujawniona nie została (bazowy zegar dla każdego układu wynosi 2000 MHz), choć różnic dopatrywać należy się też w konfiguracji pamięci. Układ Pro A30M wyposażono w 4 GB GDDR6 16 Gbps, która komunikuje się z rdzeniem za pośrednictwem 64-bitowej magistrali (w sumie 128 GB/s przepustowości). Układy Pro A40 i Pro A50 korzystają z 6 GB pamięci na szynie 96-bitowej (192 GB/s przepustowości dla obu).

TBP dla układu mobilnego A30M zmienia się w zależności od producenta i operuje w zakresie 35-50 W. Dla kart graficznych Arc Pro A40 i Pro A50 TDP wynosi odpowiednio 50 W oraz 75 W. Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie układy oferują sprzętową akcelerację dla ray tracingu, wsparcie dla uczenia maszynowego XMX oraz sprzętowej akceleracji kodowania i dekodowania AV1.

Karty graficzne Arc Pro mają być dostępne jeszcze w tym roku, choć nie poznaliśmy oficjalnych cen za poszczególne układy. Intel nie pochwalił się również potencjalną wydajnością i nie przedstawił żadnych liczb z wykonanych wstępnie testów. Jak to powiedział kiedyś ktoś mądry – nie ma złych urządzeń, są tylko te źle wycenione. Miejmy zatem nadzieję, że niebiescy odpowiednio wycenioną swoje i że zagoszczą tym samym w komputerach wielu użytkowników z całego świata.

Zobacz także:





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie jedz tych lodów. Zanieczyszczone niebezpieczną dla zdrowia substancją
Następny artykułWakacje kredytowe po grudzie. Klienci skarżą banki