A A+ A++

W poniedziałek, 8 sierpnia rozpocznie się kolejny protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Protestujący chcą zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

Protest egzaminatorów WORD. Egzaminów nie będzie

Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP, który tworzą egzaminatorzy kandydatów na kierowców, spotkali się w czerwcu z wiceszefem resortu infrastruktury Rafałem Weberem oraz przedstawicielami departamentu transportu w ministerstwie. Efektem ich rozmów była decyzja o powołaniu specjalnej grupy roboczej.

Sytuacja w ośrodkach egzaminacyjnych. W wielu miejscach egzaminy nie odbędą się, ale nie wszędzie  

Kraków. W związku z akcją protestacyjną egzaminatorów w poniedziałek w Krakowie zostały odwołane wszystkie egzaminy praktyczne, a we wtorek i środę odbędę się praktyczne egzaminy tylko na kategorię C+E. Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Informacje będą przekazywane na bieżąco na stronie internetowej mord.krakow.pl – poinformował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie (MORD) w poniedziałek.

Osoby, których egzaminy zostały odwołane, proszone są o kontakt z lokalnym Biurem Obsługi Klienta w celu wyznaczenia nowego, dogodnego terminu egzaminu. „Za utrudnienia przepraszamy” – podał MORD.

Egzaminy w Nowym Sączu i Tarnowie odbywają się zgodnie z planem.

Łódź. W poniedziałek w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi nie ma egzaminów na prawo jazdy. Tak będzie też we wtorek i najprawdopodobniej w środę – powiedział PAP urzędnik WORD. To skutek protestu egzaminatorów, którzy domagają się wyższych zarobków.

W WORD w Łodzi w ciągu najbliższych dni nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy.

“Odwołujemy egzaminy” – powiedział PAP urzędnik WORD w Łodzi przyjmujący telefonicznie zapisy na egzaminy na prawo jazdy. “Egzaminów nie ma w poniedziałek, nie będzie ich we wtorek i najprawdopodobniej także w środę” – podkreślił.

Nie ma na razie informacji ile osób w Łodzi i regionie nie przystąpi w najbliższych dniach do teoretycznych i praktycznych egzaminów na prawo jazdy.

Województwo Dolnośląskie. W związku z nieobecnością czterech egzaminatorów w trzech oddziałach Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odwołano w poniedziałek około 20 egzaminów na prawo jazdy w skali całego województwa.

Jak powiedziała PAP, Agnieszka Brząkała z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (DORD), w poniedziałek do pracy nie przyszyło dwóch egzaminatorów z ośrodków DORD w Jeleniej Górze i w Głogowie. “Odwołano egzaminy kategorii B dla jednej grupy w Jeleniej Górze, zaś w Głogowie udało się znaleźć zastępstwo” – powiedziała Brząkała.

Do pracy nie stawiło się w poniedziałek również dwóch egzaminatorów z Legnicy. Dla jednego z nich znaleziono zastępstwo, a egzaminy prowadzone przez drugiego zostały odwołane. Łącznie w skali całego województwa w poniedziałek odwołano około 20 egzaminów na prawo jazdy.

Protest egzaminatorów WORD. To nie pierwszy raz

Pierwszy protest egzaminatorów WORD trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Zamiast stawić się do pracy brali oni urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Część ośrodków zmuszona była odwołać wszystkie egzaminy, a część ograniczyć ich liczbę.

Jak informuje tvn24.pl w piśmie skierowanym do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka można przeczytać, że “środowisko egzaminatorów jest zawiedzione dotychczasowym sposobem prowadzenia rozmów” w ministerstwie.

Protest egzaminatorów WORD. Czego żądają? Chodzi o “minimalne” wynagrodzenie, ale nie tylko

Protestujący domagają się m.in. zmian w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów przeprowadzających egzaminy kandydatów na kierowców i kierowców. Chodzi przede wszystkim o “minimalne wynagrodzenie dla egzaminatorów posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6000 złotych netto”. Jednocześnie egzaminatorzy chcą likwidacji “widełek” wynagrodzenia i żądają specjalnego funduszu na nagrody dla egzaminatorów.

Zdaniem protestujących wprowadzone zmiany, miałyby doprowadzić do większej niezależności egzaminatorów, zmiany sposobu i trybu nadzoru nad przeprowadzeniem egzaminów oraz zmiany sposobu oceny kandydatów na kierowców. Zmiany miałyby zostać wypracowane przez zespół powołany przez ministra infrastruktury, złożony z przedstawicieli ministerstwa i egzaminatorów – informuje portal.

Z racji tego, iż dotychczasowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych efektów, ponownie żądamy umożliwienia nam bezpośredniego spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku, podczas którego bez pośredników – w sposób zwięzły przedstawimy Panu Ministrowi obecną, dramatyczną sytuację dotyczącą egzaminatorów i systemu egzaminowania w Polsce. Podkreślamy, iż z przyczyn wskazanych już powyżej nie widzimy sensu, ani możliwości prowadzenia dalszych rozmów w obecności Pana Ministra Rafała Webera” – czytamy, w cytowanym przez tvn24.pl w oświadczeniu egzaminatorów WORD do ministra infrastruktury.

Pismo podpisali: prezes Rady Głównej KSE Tomasz Dziuganowski, przewodniczący Komitetu Egzaminatorów RP Dawid Filipowicz, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wojciech Dusza, przedstawiciel Komitetu Egzaminatorów RP Wiesław Kubowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników WORD Sławomir Rutkowski oraz egzaminator niezależny Marcin Augustowski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJagody dla zdrowia kontra choroba niemytych jagód
Następny artykułWielkopolska: Pożar kombajnu na polu