Lokalni artyści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instytucji i grup społecznych wzięli udział w Spotkaniu Środowiska Kultury, jakie w piątek odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach. W wydarzeniu uczestniczyli także goście z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz przedstawiciel Prezydenta Kielc.
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Marka Materka, do Starachowic przyjechały władze Wydziału Sztuki UJK: Dziekan dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK oraz Prodziekan ds. kształcenia i współpracy z zagranicą – dr Maciej Zdanowicz, jak również Grzegorz Sowiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.
Głównym celem wizyty była współpraca środowiska kulturalnego i artystycznego Starachowic z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
– To kolejne nasze spotkanie z przedstawicielami uczelni. Chcemy nawiązać stałą współpracę i wykorzystać potencjał kadry naukowej, jak również studentów UJK, którzy w połączeniu z naszymi instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami artystycznymi mogą tworzyć ciekawe projekty i przedsięwzięcia, wykorzystując do tego również miejską przestrzeń. Dzięki piątkowemu wydarzeniu, mogliśmy przedstawić wizję współpracy, zachęcić do wspólnego działania, ale przede wszystkim wysłuchać sugestii i propozycji Starachowiczan. Głos środowiska ma kluczowe znaczenie dla naszych dalszych działań i cieszę się, że po raz kolejny zobaczyliśmy, jak dużym zaangażowaniem oraz kreatywnością wykazuje się ta grupa mieszkańców – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.
Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim, przedstawiciele uczelni mogli zwiedzić także ważne miejsca dla starachowickiej kultury – m.in. Park Kultury, Park Miejski czy Muzeum Techniki i Przyrody „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura. W trakcie pobytu odwiedzili również te miejsca, które po rewitalizacji będą spełniały ważną funkcję kulturalną, w tym przestrzeń wokół zalewu Lubianka oraz Centrum Kreatywności „Pałacyk”.
Władze Wydziału Sztuki UJK w amfiteatrze Parku Miejskiego spotkały się także z Młodzieżową Radą Miasta Starachowice, by w przyjaznej, plenerowej scenerii porozmawiać o pomysłach młodych ludzi na rozwój kultury w mieście i regionie.
Piątkowe spotkanie było także okazją do prezentacji działań stolicy województwa świętokrzyskiego – Miasta Kielce, które mają zakończyć się złożeniem aplikacji o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Wyboru miast-gospodarzy dokonuje Unia Europejska, pomysłodawca całej idei. Jej głównym założeniem jest promocja różnorodnych dziedzin kultury lokalnej. W 2029 roku europejskimi stolicami kultury będą dwa miasta – jedno z Polski, drugie ze Szwecji.
Dr Maciej Zdanowicz, który pełni funkcję koordynatora projektu, podkreślał, że dla pomysłodawców kieleckiej kandydatury bardzo ważna jest współpraca z innymi miastami województwa świętokrzyskiego i mieszkańcami całego regionu. Jednocześnie dziękował władzom Starachowic za deklarację o przystąpieniu do tego przedsięwzięcia.
– Podjęliśmy wysiłek startu w wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bo dostrzegamy doniosłość dziedzictwa kultury nie tylko Kielc, ale całego regionu świętokrzyskiego, w tym reprezentowanych uniwersalnych wartości europejskich, unikatowej specyfiki i znaczenia współczesnego życia kulturalno-artystycznego. Ważną częścią tego projektu będą Starachowice – podkreśla dr Maciej Zdanowicz. – Upatrując ogromnej szansy w możliwości aktywizacji społeczno-kulturalnej, artystycznej, zmiany postrzegania Kielc i Świętokrzyskiego na arenie krajowej i międzynarodowej, już teraz zapraszamy do współpracy instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, przedstawicieli świata kulturalnego i artystycznego oraz firmy, dla których siła kreacji stanowi koło zamachowe działalności – dodaje dr Zdanowicz.
Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS