A A+ A++

Rekreacyjne ścieżki zdrowia, alejki do spacerowania, tablice edukacyjne – te elementy są doskonale znane wszystkim, którzy odwiedzają Lasek Aniołowski. Okazuje się, że miejsce, to jest pełne tajemnic. Zbaczając z głównej ścieżki i idąc w głąb możemy na przykład przyjrzeć się pozostałościom dawnej strzelnicy…

Historia Lasku Aniołowskiego jako kompleksu zieleni miejskiej rozpoczęła się w 1960 r., kiedy to zapoczątkowano zalesienie byłego poligonu zlokalizowanego właśnie na tym rozległym terenie. Poligon powstał w tym miejscu w latach międzywojennych. W 1928 został wyposażony w strzelnicę. Później był wykorzystywany przez 27. Pułk Piechoty i 7 Pułk Artylerii Lekkiej. W okresie II wojny światowej poligon użytkowany był przez okupacyjne wojska niemieckie, zaś po 1945 roku przez stacjonujące w Częstochowie oddziały Ludowego Wojska Polskiego. Pozostałości po mieszczącej się tam strzelnicy można oglądać do tej pory – wystarczy tylko zboczyć z głównej ścieżki i pójść w głąb lasu.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że do grudnia 1995 roku teren był własnością Skarbu Państwa, potem stał się własnością Gminy Miasta Częstochowy. W roku 2006 przeprowadzono gruntowne oczyszczanie terenu. W tym czasie usunięto stamtąd 1119 pocisków artyleryjskich i granatów oraz 500 zapalników, pochodzących z okresu I i II wojny światowej!

Później – w latach 2007-2009 – miasto wzięło się za zagospodarowanie tego miejsca. Jego infrastruktura jest co jakiś czas uzupełniania i odnawiana. Niedawno znajdująca się tam rekreacyjna ścieżka zdrowia została wydłużona i poddana renowacji. Inwestycja została zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego. Wartość prac opiewała na kwotę niespełna 50 tys. zł.

Lasek Aniołowski znajduje się na pograniczu dzielnic Północ i Wyczerpy-Aniołów. Od strony centrum miasta prowadzi do niego Promenada Czesława Niemena – deptak o długości 1700 m. Dzięki swoim naturalnym walorom jest atrakcyjnym celem wycieczek i spacerów częstochowian. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców dzielnic Północ, Wyczerpy i Tysiąclecie. Chętnie odwiedzają go również ci z drugiego końca miasta. Obecnie ma charakter rozległego parku leśnego m.in. z ciekawym układem alejek spacerowych, ścieżką zdrowia, ławkami i koszami na śmieci. Jest też ścieżka, na której można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne – znajdziemy tam takie elementy, jak drewniany slalom, ławka do ćwiczeń, mostek z przeplotnicą łańcuchową, zestaw to przeskoków, czy poręcze akrobatyczne.

Przez Lasek Aniołowski prowadzi nas przyrodnicza ścieżka edukacyjna – na specjalnych tablicach umieszczone są informacje – ogólne o przyrodzie ogólne i o przyrodzie tego konkretnego miejsca. To doskonała przestrzeń do obcowania z naturą. Mamy tam wiele gatunków ptaków i dzikiej zwierzyny. Niejednokrotnie spacerując alejkami możemy stanąć oko w oko ze… zgrabną sarenką.

Z uroków Lasku Aniołowskiego korzystają też biegacze, czy miłośnicy wycieczek rowerowych. Często jest też scenerią do różnego rodzaju sesji plenerowych. Odbywają się w nim również liczne zawody biegowe, a także nordic walking. Jeśli w Lasku Aniołowskim nie bywacie zbyt często, to zachęcamy, aby to zmienić. Naprawdę warto!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWymowne! Rosyjskie media o Schroederze: “Przyjaciel Putina”
Następny artykułLegia. Kosta Runjaić odpowiada Interii: Tak i nie. Wideo