A A+ A++

Pojawiły się w Świdniku przed rokiem i od tamtej pory są chętnie wykorzystywanym środkiem lokomocji. Mowa oczywiście o hulajnogach. Najczęściej korzysta z nich młodzież, która – jak zwracają uwagę miejscy radni – ma, niestety, mgliste pojęcie o przepisach ruchu drogowego.


Temat hulajnóg na ostatniej sesji rady miasta wywołał radny Kazimierz Bachanek z klubu burmistrza Waldemara Jaksona, który zauważył, że użytkownicy tych pojazdów, korzystając z dróg, chodników czy ścieżek rowerowych, niestety, często wykazują się dużą nieodpowiedzialnością, np. rozwijając zbyt dużą prędkość.

Głos w tej dyskusji zabrał również radny Andrzej Krupa, także z klubu burmistrza, który wspomniał, że często widuje nastolatków jadących jedną hulajnogą w dwie osoby, co jest bardzo niebezpiecznie i dla nich samych, i dla innych użytkowników ulic i chodników.

– Droga młodzieży, apel do was, nie róbcie tak! Kiedy jeździcie dwójkami, znacznie trudniej jest tę hulajnogę zatrzymać. Ruch w mieście jest duży, wystarczy chwila nieuwagi i może się to skończyć bardzo niebezpiecznie – mówił radny.

Z policyjnych statystyk wynika, że kolizje z udziałem hulajnóg na szczęście nie są zjawiskiem nagminnym. W ciągu minionego roku na terenie naszego miasta doszło do siedmiu takich zdarzeń, (w tym sześciu z udziałem hulajnóg elektrycznych).

Policja przypomina, że osoby kierujące hulajnogą w wieku od 10 do 18 lat powinny posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T; osoby, pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień. Mandat za kierowanie przez osobę niemającą uprawnień wynosi 200 zł. Należy jednak pamiętać, że policja może go wystawić jedynie osobom, które ukończyły 17 rok życia. W przypadku młodszych osób sprawa może trafić do sądu.

Hulajnogą elektryczną powinniśmy poruszać się po ścieżce dla rowerów, jeżeli ta jest wyznaczona dla naszego kierunku ruchu. W przypadku jej braku, dozwolone jest korzystanie z jezdni, pod warunkiem, że dopuszczona na niej prędkość jest nie większa niż 30 km/h. W innym przypadku, zobowiązani jesteśmy do poruszania się chodnikiem. A tam należy zachować prędkość zbliżoną do prędkości pieszych, czyli ok. 4-6 km/h (za jej przekroczenie grozi 300-złotowy mandat) i ustąpić pieszym pierwszeństwa.

Policjanci przypominają również, że na hulajnodze nie można przewozić pasażerów, w tym również zwierząt, a za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) przewidziany jest mandat w wysokości 2500 złotych; za jazdę po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) mandat w wysokości 1000 złotych.

w

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGKS Bełchatów – Skalnik Sulejów
Następny artykułZostawiła pieniądze i biżuterię pod drzewem. Myślała, że bierze udział w tajnej akcji