A A+ A++

Zakupy już dawno przestały być jedynie czynnością służącą zaspokajaniu podstawowych potrzeb konsumenckich. Dla wielu z nas coraz częściej jest to forma spędzania czasu wolnego. Z roku na rok kupujemy więcej, korzystając zarówno z tradycyjnej formy zakupów, jak i nabywając towary i usługi poprzez Internet. Jeszcze nigdy nie było to tak proste i dostępne dla każdego z nas. Wraz z rozwojem handlu rozwijają się również nielegalne praktyki, uderzające w konsumentów. O tym, jak się przed nimi chronić i dokonywać świadomych wyborów, mogli dziś posłuchać pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej.

Spotkanie dotyczące świadomych zakupów i praw konsumenckich odbyło się w siedzibie jednostki przy ulicy Piastowskiej. W rolę prelegentów wcielili się starosta powiatu Paweł Masełko i powiatowy rzecznik konsumentów Marcin Majnusz.

– Spotkanie jest wynikiem naszej kilkumiesięcznej współpracy. Jako starostwo wspieramy Zakład Aktywności Zawodowej poprzez zlecanie różnych prac na naszym terenie, m.in. koszenie traw i proste prace porządkowe. Dziś natomiast wspieramy podopiecznych ZAZ w ramach terapii zajęciowej poprzez warsztaty z zakresu praw konsumenta i robienia odpowiedzialnych zakupów – opowiadał starosta Paweł Masełko.

W ostatnich latach obserwujemy coraz prężniej rozwijające się nowe gałęzi handlu. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy internetowe. Taka forma jest szybsza i wygodniejsza od tradycyjnego handlu, ale obarczona dodatkowym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakupy w sklepach stacjonarnych, czy też korzystamy z ich odpowiedników w sieci, prawo daje nam szereg możliwości ochrony przed złymi praktykami sprzedawców.

– Dziś staram się przybliżyć słuchaczom system ochrony praw konsumentów. Będziemy rozmawiać o rękojmi i gwarancji, a także sprzedaży na odległość, która w obecnych czasach jest niezwykle popularna – mówił powiatowy rzecznik konsumentów Marcin Majnusz.

Starosta Paweł Masełko przeprowadził krótkie warsztaty z gospodarowania budżetem. Pracownicy ZAZ to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które nie powinny jednak wykluczać ich z grona konsumentów.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „PrawoMocni” realizowanego w ZAZ przez fundację „Kocham Swoje Życie”. – Zakłada on podniesienie kompetencji osób niepełnosprawnych w zakresie samorzecznictwa. Chcemy sprawić, aby te osoby były na tyle samodzielne, by samemu mieszkać, utrzymywać się, załatwiać sprawy w urzędzie, spędzać czas wolny i decydować o innych sprawach, które ich dotyczą – opowiada Mateusz Smołucha z Zakładu Aktywności Zawodowej w Kędzierzynie-Koźlu.

Na co dzień pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej świadczą usługi dla gminy i powiatu Kędzierzyn-Koźle. Dbają o utrzymanie czystości w Miejskiej Bibliotece Publicznej i jej filiach, remontują mieszkania na rzecz Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych, dbają o tereny zielone, czy też prowadzą prace porządkowe na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy alei Jana Pawła II. Zakład zatrudnia obecnie 52 osoby niepełnosprawne, którym w pracy towarzyszy 14 opiekunów. Praca jest dla nich nie tylko źródłem zarobku, ale też elementem rehabilitacji i nauki samodzielności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIdą do Matki Bożej na Jasną Górę (zdjęcia)
Następny artykułRower – jak dokonać jego wyboru?