Pochylony powstaniec szykujący się do skoku przy kościele św. Krzyża – to chyba najsłynniejsze zdjęcie Eugeniusza Hanemana. Ten wybitny fotograf związany był z Łodzią, a zasłynął jako dokumentalista Powstania Warszawskiego.
Portrety, pejzaże oraz zdjęcia reporterskie jego autorstwa do dziś uchodzą za dzieła o najwyższych walorach artystycznych. Zdjęcia, które wykonał w trakcie Powstania Warszawskiego są także jednymi z nielicznych, bardzo ważnych, dokumentów fotograficznych tego rozstrzygającego dla losów Polski wydarzenia.
Zadaniem Hanemana, uzbrojonego w aparat fotograficzny, było rejestrowanie codzienności okupowanej Warszawy, tworzenie kroniki zniszczeń i zdarzeń. Dokumentował powstanie w Śródmieściu i na Powiślu, często współpracując z Sylwestrem Braunem ps. “Kris”.
Zdjęcia formatu 18×24 cm, oddawane Delegaturze Rządu na Kraj, służyły m.in. jako ilustracje do gazetek ściennych informujących warszawiaków o prawdziwych wydarzeniach z miasta. Po wojnie uratowane fotografie przekazał do Muzeum Warszawy, można je oglądać także w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Eugeniusz Haneman z założenia nie estetyzował swoich zdjęć. On był nawet zażenowany i niechętnie przyjmował takie sytuacje, kiedy żołnierze, powstańcy ustawiali się do zdjęć – zaznacza dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Dariusz Leśnikowski, z którym rozmawiała reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka. Dodał, że Haneman stawiał na walor dokumentacyjny fotografii.
Pierwszą wartością jego zdjęć z Powstania Warszawskiego jest to, że ukazał szereg sytuacji, które nie były utrwalone nigdzie indziej. Eugeniusz Haneman 24 i 25 sierpnia 1944 roku wiele czasu spędził na fografowaniu powstańców w okolicy kościoła św. Krzyża – dodał, podkreślając niezwykłą nastrojowość zrobionych wówczas zdjęć.
Po powstaniu Haneman znalazł się w Krakowie, a od końca lat 40 był związany z Łodzią.
Wystawa w Galerii Bałuckiej, której wernisaż odbędzie się 11 sierpnia o godz. 18.00, to prezentacja fragmentu dorobku artystycznego twórcy, a zarazem przegląd inspirujących go tematów i form.
Zobacz wyjątkowe zdjęcia Eugeniusza Hanemana.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS