A A+ A++

Jak skutecznie przewietrzyć miasto? Tego chcą się dowiedzieć gliwiccy urzędnicy i władze Gliwic.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Gliwice mają problem ze smogiem. Miasto często zajmuje wysokie pozycje w niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza. Czy da się coś z tym zrobić? Właśnie ogłoszono przetarg na stworzenie charakterystyki warunków przewietrzania miasta Gliwice.

Jak dowiadujemy się z dokumentacji przetargowej: „Miasto Gliwice zlokalizowane jest w granicach strefy, w której odnotowuje się przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym, istotną kwestią jest prowadzenie polityki przestrzennej, która minimalizować będzie niekorzystny wpływ rozwoju zabudowy na lokalne warunki anemologiczne. W celu zapewnienia optymalnego kształtowania przyszłej zabudowy w dokumentach planistycznych, konieczne jest pozyskanie informacji na temat pola wiatru, obszarów wymiany i regeneracji powietrza na terenie miasta, a także wpływu istniejącej zabudowy na pole wiatru”.

Gdzie są korytarze przewietrzające?

„Mając na uwadze powyższe, przedmiotowe opracowanie powinno za pomocą modelowania komputerowego o dużej rozdzielczości odtwarzać reprezentatywne warunki meteorologiczne na terenie miasta, wyznaczać obszary istotne ze względu na przewietrzanie i regenerację powietrza atmosferycznego („korytarze przewietrzające”), a także te, w granicach których elementy szorstkości terenu i ukształtowania powierzchni utrudniają rozpraszanie zanieczyszczeń powietrza. Ponadto, w oparciu o pozyskane dane oraz wykonaną analizę topoklimatyczną, należy przedstawić rekomendacje dla miejskich dokumentów planistycznych, dotyczące ograniczeń w lokalizacji i parametrach nowej zabudowy. Opracowanie powinno również zawierać rekomendacje dotyczące czasu i metod przyszłej aktualizacji jego zapisów” – czytamy w dokumentacji.

Termin składania ofert mija 8 sierpnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakaz kąpieli na Malcie
Następny artykułNowe podwyżki w Olsztynie weszły w życie