Do 23. edycji konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego” zgłoszono w tym roku 27 realizacji, które jury zakwalifikowało do plebiscytu publiczności. Mieszkańcy regionu będą mogli oddawać głosy na wybrane lokalizacje od 1 do 31 sierpnia, a obok ich głosowania wyboru laureatów dokonają też członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez Jury Konkursowe – członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej – czytamy na stronie konkursu.
Zobacz także
Najpopularniejsza przestrzeń zdobędzie nagrodę publiczności
Większość realizacji zakwalifikowanych w tym roku do głosowania publiczności ma charakter rekreacyjno-edukacyjny i kulturalno-sportowy, wszystkie jednak sprzyjają integracji społecznej i aktywności rodzinnej, a ponadto przyczyniają się do popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji.
Wśród nich odnajdujemy zarówno inwestycje użyteczności publicznej np. szkołę, centrum aktywności, dworzec kolejowy, obiekty kultury i rekreacji, jak i przestrzenie publiczne tj. parki, deptaki, tereny leśne . Są wśród nich zarówno historyczne obiekty, założenia zrewitalizowane, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe realizacje – informuje organizator.
Plebiscyt publiczności potrwa od 1 do 31 sierpnia. W jego ramach mieszkańcy będą mogli głosować na trzy najlepsze ich zdaniem realizacje zgłoszone w konkursie. Faworyt wyłoniony w głosowaniu zdobędzie Nagrodę Publiczności. Co więcej, jak informują twórcy konkursu – wśród uczestników, którzy oddadzą swoje głosy, rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.
W konkursie wystartują dwie rybnickie inwestycje
Na liście 27 realizacji, które jury zakwalifikowało do plebiscytu publiczności, znalazło się sześć inwestycji z naszego regionu, w tym dwie z Rybnika.
Obok rewitalizacji dworca kolejowego w Żorach i otaczającej go przestrzeni, zagospodarowania terenu wokół pomnika Henryka Sławika w Jastrzębiu-Zdroju, rozbudowy budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju i rewitalizacji zabytkowego Zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach, w konkursie wystartują inwestycje takie jak:
– przebudowa budynku wielorodzinnego w Rybniku (ul. Chrobrego 13),
– Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Kłokocinie (ul. Bracka).
„Węgiel” przy ul. Chrobrego
Pierwsza z realizacji z Rybnika, czarno-ceglany budynek przy ul. Chrobrego 13, to kamienica oddana mieszkańcom jesienią zeszłego roku. Jej elewacja powstała z połączenia cegły z nowoczesnymi, grafitowymi płytami elewacyjnymi.
Budowa tego obiektu miała być projektem pilotażowym, o którym pisaliśmy w czerwcu. We wrześniu informowaliśmy z kolei, że do ośmiu powstałych tam mieszkań już wkrótce mają wprowadzić się pierwsi mieszkańcy.
Koszt tej inwestycji wcale nie był mały – w sumie wydano na nią prawie 6 mln złotych, co daje 8 tys. zł za metr kwadratowy, jak jednak zaznaczał magistrat przyjętą technologią w tej kamienicy interesuje się wielu fachowców z branży architektoniczno-budowlanej oraz współpracujący z ZGM studenci szkół wyższych.
Modernizacja kamienicy wpisuje się w realizowany przez miasto projekt „ALT/BAU – Alternative Building Activation Units” wdrażany w ramach unijnego programu URBACT, a poświęcony zagospodarowaniu nieużywanych i niejednokrotnie zniszczonych, wymagających remontu budynków mieszkalnych i mieszkań w centrach miast.
CAL Kłokocin
W konkursie na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną” mieszkańcy mogą też głosować na nagradzane już w różnych konkursach architektonicznych Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Kłokocinie.
Miejsce to powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Ze względu na pandemię CAL został jednak oddany do użytku później, niż zakładano.
Ostatecznie jednak projekt autorstwa projektantki z MWArchitekci cieszy się uznaniem na arenie międzynarodowej – ostatnio znalazł się w gronie 25 wyróżnionych w konkursie o tytuł Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Wcześniej zaś architektoniczną wartość budynku docenili m.in. jurorzy IX edycji konkursu Życie w architekturze.
To miejsce, którego celem jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Inwestycja, zrealizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, kosztowała w sumie 1.098.000,00 zł.
___
Organizatorem konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego” jest Zarząd Województwa Śląskiego.
Celem tego projektu jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego – czytamy na stronie konkursu.
Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji głosowania, połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród odbędzie się jesienią w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Głosy na wybrane inwestycje będzie można oddawać od 1 sierpnia na stronie konkursu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS