A A+ A++

Koncerty, warsztaty, spotkania z gliwickimi twórcami, seanse filmowe pod gołym niebem. W sierpniu w Gliwicach będzie wiele okazji do tego, by być #BLISKO KULTURY. To hasło towarzyszy tegorocznym działaniom Centrum Kultury Victoria, nowej samorządowej instytucji kultury, która wraz z Miastem Gliwice i licznymi partnerami zaprasza do korzystania z przygotowanych propozycji. Nie jest przesadą powiedzieć, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie!

Już w pierwszą sobotę sierpnia (06.08) spotkamy się na koncercie rozpoczynającym Parkowe Lato. To propozycja dobrze znana i lubiana przez miłośników muzyki rozrywkowej. Koncerty w parku organizowane są w Gliwicach od 2004 roku (z pandemiczną przerwą w 2020 roku). Gwarancją sukcesu jest różnorodny repertuar, znane nazwiska wykonawców (gościliśmy w Gliwicach m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Hannę Banaszak, Magdę Umer, Grzegorza Turnaua, Stanisławę Celińską, Renatę Przemyk i wielu innych doskonałych artystów) oraz luźna, parkowa atmosfera. W tym roku – w kolejne soboty – na scenie w Parku Chopina wystąpią: Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama ZylberbergaNula Stankiewicz i Janusz Strobel z zespołem z piosenkami Janusza KoftyTymon Tymański z zespołem w repertuarze Republiki oraz formacja Żuki.

W sierpniowe soboty zaglądajcie także do Ogrodu na Sztukę przy ul. Barlickiego. To przestrzeń, w której czekają na Was lokalni twórcy – eksperymentują, łącząc ze sobą różne działania artystyczne i prezentując swoje działania mieszkańcom Gliwic. Początek spotkania zawsze o godzinie 18.00. Sierpień rozpocznie projekt „Superkino”. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dubbingu, podkładając swój głos pod postacie z pierwszej animowanej serii o Supermanie w osiemdziesiąt lat po jej premierze. Najlepsze realizacje zostaną wyświetlone w wieczornym kinie plenerowym.

W niedzielę koniecznie przyjdźcie do ruin teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) na Rynek Kultury! To wakacyjny, autorski projekt Centrum Kultury Victoria. Zostajemy w Gliwicach, ale – z pomocą wyobraźni i zmysłów – ruszamy w kulturalną podróż. Plan na sierpień to: Wielka Brytania (07.08), Francja (14.08), Hiszpania (21.08), Portugalia (28.08). Imprezy rozpoczynają się o 16.00 od dwugodzinnych warsztatów, o 19.00 – część artystyczna na scenie lub tarasie ruin teatru Victoria. Już 8 sierpnia Victoria zaprasza na angielskie popołudnie. Stworzymy podkładki pod kubki (z herbatą!) z motywami kojarzonymi z Anglią (Big Ben, czerwone autobusy, cup of tea). Zbudujemy zegary z plastrów drewna z mechanizmem kwarcowym. Weźmiemy udział w popularnych grach, które były i są znane do dziś w Anglii, jak zabawy ruchowe „Egg and spoon race” i „Parachute game”. Scenę do czerwoności rozgrzeje zespół Swayzee. Będzie energetycznie, odważnie i swobodnie. Muzycy sięgają po różne gatunki, ale przede wszystkim inspirują się muzyką lat 70. i 80., wzbogacając syntezatorami ostrzejsze brzmienie rocka. Ten koncert będzie prawdziwym show, jak podczas występów największych rock and rollowych gwiazd, kiedy wokalista rzucał się ze sceny w roztańczony tłum…

Wszystkie niedziele sierpnia to także seanse Letniego Kina Plenerowego. Tym razem wielki ekran odwiedzi kolejne dzielnice: Obrońców Pokoju (07.08), Ostropę (14.08), Wojska Polskiego (21.08) oraz Wójtową Wieś (pl. Grunwaldzki – 28.08). Każdego dnia zaplanowane są dwa seanse – 18.00 – film dla dzieci, 20.00 – dla dorosłych.

Na drugą połowę sierpnia z pewnością czekają miłośnicy jazzu. Już po raz osiemnasty w naszym mieście odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach. W planie nie tylko doskonałe koncerty, ale także towarzysząca im wystawa plakatu i grafiki. W tym roku hasłem festiwalu jest „Make Jazz not War”. Pierwszy koncert – 19 sierpnia o godzinie 19.00 w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 9–13.

21 sierpnia w parku Chopina punktualnie o godz. 12.00 rozpocznie się drugi koncert Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza z cyklu Otwarty Salon Muzyczny. Dzięki świetnym instrumentalistom publiczność poczuje się jak w parkach i salonach XIX-wiecznej Europy – w szczególności Wiednia.

26 sierpnia już po raz dziesiąty w naszym mieście odbędzie się Festiwal im. Norberta Blachy, czyli gliwickiego kompozytora, pianisty, aranżera i pedagoga zmarłego w 2012 roku. Jego najbardziej znany utwór – „Modlitwa o pokój” – jest wykonywany na całym świecie. W planie festiwalu warsztaty gospel (uwaga, trwają internetowe zapisy) oraz dwa koncerty. Gościem specjalnym wieczoru w Teatrze Miejskim będzie Kuba Badach (28.08, koncert biletowany)!

Ta informacja rozgrzewa fanów literatury – do Gliwic przyjeżdża Festiwal Miedzianka po drodze. 28 sierpnia festiwalowe miasteczko rozbije się w Parku Chopina. Przed nami aż 5 spotkań autorskich (Filip Springer, Witold Szabłowski, Bartek Sabela, Mariusz Szczygieł, Urszula Jabłońska), lekcja poezji, strefa dla dzieci z etnowarsztatami, kino plenerowe i wieczorne czytanie z Latarnikami.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo pandemii koronawirusa pielgrzymi wracają na Jasną Górę. Wiemy, którymi trasami wchodzą do Częstochowy
Następny artykułAndrzej Poczobut czeka na proces sądowy na Białorusi. Znane szczegóły zarzutów