Zgodnie z obietnicą, otrzymaliśmy odpowiedź od wykonawcy remontu stadionu Wisły Płock w sprawie uszkodzonych korzeni drzew. Jak wyjaśnia, uszkodzenia powstały, ponieważ konstrukcja pierwotnie wykonanego ogrodzenia ograniczała wzrost drzew.
Jak informowaliśmy, mieszkańcy działający w grupie Płock dla Drzew zauważyli uszkodzone korzenie szpaleru drzew przy ul. Łukasiewicza, gdzie prowadzone są prace związane z remontem stadionu im. Kazimierza Górskiego. Otrzymaliśmy wyjaśnienie tej sprawy od wykonawcy inwestycji, firmy Mirbud.
Mieszkańcy: To rzeź drzew! Ratusz: Czekamy na wyjaśnienia wykonawcy [ZDJĘCIA]
– W ramach realizowanej inwestycji, Generalny Wykonawca zobowiązany był do usunięcia starego ogrodzenia usytuowanego wokół Stadionu, a w jego miejscu do wykonania nowego ogrodzenia panelowego, które wymaga punktowego zakotwienia na głębokość około 1 metra poniżej poziomu terenu. Ponieważ drzewa rosnące wzdłuż ogrodzenia nie były przeznaczone do wycinki, Wykonawca w celu ochrony systemu korzeniowego drzew zaprojektował ogrodzenie, które montowane będzie na fundamentach punktowych – wyjaśnia Rafał Ziółczyk, Kierownik Kontraktu z ramienia firmy Mirbud.
Jak podkreśla, lokalizacja ogrodzenia oraz jego stan wizualny powodowały, że wykonawca nie przewidywał żadnych utrudnień związanych z jego rozbiórką, ani też problemów z systemem korzeniowym drzew rosnących wzdłuż ogrodzenia.
– W trakcie prac rozbiórkowych rozpoczętych w dniu 23.07.2022 roku Wykonawca odkrył, iż likwidowane ogrodzenie posiada fundament, którego większa część znajduje się pod poziomem terenu i posiada znacznie większe wymiary w rzucie, niż usytuowana ponad powierzchnią część cokołowa. Fundamenty ogrodzenia znajdujące się w części podziemnej stanowiły nieregularną bryłę betonu wylaną prawdopodobnie bez żadnego szalunku w wykonany uprzednio wykop – czytamy w piśmie wykonawcy inwestycji.
Ze względu na te utrudnienia, Mirbud zmodyfikował technologię wykonania prac rozbiórkowych – zrezygnował z rozbiórki ręcznej, a zastosowane zostały lekkie maszyny, które usuwały podziemną część fundamentu ogrodzenia.
– W celu zapewnienia maksymalnej ochrony istniejących drzew i ich korzeni, rozbiórkę elementów betonowych Wykonawca rozpoczął od skruszenia betonu młotem pneumatycznym, a następnie poszczególne elementy betonowe z należytą ostrożnością usuwane były z wykopu. Nadmienić należy, że pozostawienie starych fundamentów uniemożliwiłoby wykonanie fundamentów nowego ogrodzenia, jak również miałoby negatywny wpływ na dalszy wzrost systemu korzeniowego drzew – tłumaczy kierownik kontraktu na wykonanie stadionu.
Wykonawca nie mógł zmienić lokalizacji ogrodzenia, ponieważ wiązałaby się to z koniecznością wejścia z robotami w pas drogowy ul. Łukasiewicza lub w drogę wewnętrzną stadionu, która znajduje się po drugiej stronie rosnących drzew, a jak wyjaśnia, nie jest to możliwe do realizacji.
– Przedstawione na zdjęciach/nagraniach korzenie nie zostały uszkodzone przez sprzęt Wykonawcy, a jedynie zostały odsłonięte po usunięciu podziemnej części fundamentu starego ogrodzenia. Odkryty system korzeniowy dotyczył głównie korzeni włośnikowych. Podczas prowadzonych prac stwierdzono, że konstrukcja pierwotnie wykonanego ogrodzenia ograniczała wzrost drzew, których korzenie włośnikowe przez lata wrastały w fundamenty, a główne korzenie szkieletowe rozwijały się wzdłuż fundamentu lub pod nim – informuje Mirbud.
Jak przekonuje, istniejące ogrodzenie uniemożliwiało właściwy rozrost bryły korzeniowej, więc rozbiórka istniejących fundamentów była jak najbardziej zasadna. Zaznacza także, iż prace w rejonie drzew prowadzone są „z największą ostrożnością pod ścisłym nadzorem kierownictwa budowy, dbając o to żeby nie uległy one jakimkolwiek uszkodzeniom”.
– Odkryte korzenie zostały osłonięte gruntem i są regularnie polewane wodą. Zranione części drzew zostały zabezpieczone preparatami grzybobójczymi. Ukształtowanie fundamentu ogrodzenia i naturalnie przylegający do niego system korzeniowy pobliskich drzew spowodował, że nie było możliwości przeprowadzenia prac rozbiórkowych w inny sposób. Ponadto, usunięcie starego betonu i uzupełnienie powstałego ubytku w gruncie nową ziemią polepszy warunki siedliskowe tych drzew, umożliwiając rozrost korzeni w sposób symetryczny – zapewnia wykonawca.
Dodatkowo, Gmina Miasto Płock zobowiązała firmę do wykonania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych w rejonie rosnących drzew. Jak wymienia Mirbud, poza bieżącym podlewaniem, zostanie wykonane nawożenie, poprawiające regenerację i rozwój systemu korzeniowego. Zarówno wykonawca, jak i osoby odpowiedzialne za nadzór nad wykonywanymi pracami zostały też zobowiązane do prowadzenia „stałego monitoringu dobrostanu drzew rosnących wzdłuż usuniętego ogrodzenia przy ul. Łukasiewicza w Płocku”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS