Urząd statystyczny w Zielonej Górze przedstawił informację na temat sytuacji gospodarczej w województwie lubuskim w czerwcu 2022 roku. Wynika z niego m.in., że nieco wzrosło przeciętnie miesięczne zatrudnienie, zmniejszyła się stopa bezrobocia, ale jest mniej ofert pracy. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie także wzrosło.
Wzrosło zatrudnienie, ale mniej jest ofert pracy
Jak informuje Urząd Statyczny w Zielonej Górze w czerwcu br. w sektorze przedsiębiorstw przeciętne miesięczne zatrudnienie wyniosło 129,6 tys. osób, tj. o 0,6% więcej niż przed rokiem. – Największy wzrost przeciętnego zatrudnienia w skali roku odnotowały po raz kolejny przedsiębiorstwa zajmujące się zakwaterowaniem i gastronomią (w czerwcu br. na poziomie niemal 19%). Dalszy spadek zatrudnienia w skali roku zanotowano m.in. w sekcji informacja i komunikacja, administrowanie i działalność wspierająca oraz przetwórstwo przemysłowe. W końcu czerwca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 15,8 tys. bezrobotnych, tj. o 27% mniej niż przed rokiem. W tym czasie zmniejszyła się również stopa bezrobocia rejestrowanego, która w końcu czerwca br. wyniosła 4,2% (wobec 5,8% przed rokiem) – informuje urząd.
Spadek stopy bezrobocia rejestrowanego zanotowano we wszystkich powiatach w województwie, największy w powiecie krośnieńskim. Ponownie najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w powiecie słubickim – 2,2%, a najwyższą w strzelecko-drezdeneckim – 7,9%. – W czerwcu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 2,3 tys. ofert zatrudnienia, to o ponad 36% mniej niż w analogicznym miesiącu ub. roku – tłumaczy urząd.
Wzrost przeciętnego wynagrodzenia
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wy-
niosło 5905,72 zł i w porównaniu z czerwcem ub. roku zwiększyło się o ok. 18%.
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie po raz kolejny wzrosło we wszystkich obserwowanych
sekcjach sektora przedsiębiorstw. Najbardziej zwiększyły się płace w transporcie i gospo-
darce magazynowej (o ok. 52%). W najmniejszym stopniu wzrosły wynagrodzenia w informacji i komunikacji (o ok. 8%). Podobnie jak w poprzednich miesiącach, w czerwcu br. najwyższe wynagrodzenie, przekraczające średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w województwie o ponad 62%, zanotowano w sekcji informacja i komunikacja. Najniższy poziom płac charakteryzował jednostki zajmujące się administrowaniem i działalnością wspierającą. Raport Urzędu Statycznego w całości możecie zobaczyć tutaj: Sytuacja Gospodarcza w woj. lubuskim w czerwcu 2022r.
Źródło: Opracowanie Urzędu Statycznego w Zielonej Górze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS